de watersnoodramp en de internationale verbroedering Over het ontstaan van internationale betrekkingen van de stad Zierikzee met Saint-Hilaire-du-Harcouët (Frankrijk) en Hatfield (Engeland) door Daan van der Wekken Inleiding Zwaar gehavend kwam de stad Zierikzee tevoorschijn uit de rampnacht van 31 januari op 1 februari 1953- Er waren 25 mensenlevens te betreuren, hoofd zakelijk onder de bewoners van het Havenkwartier, het stadsdeel direct achter de haven. Dat kwam omdat de eerste aanval van het water op de stad via het Havenkanaal kwam. Een combinatie van storm en springtij en de vloedplanken die het niet hielden, leidde tot een ware catastrofe. Het water stortte zich met tomeloos geweld in de smalle straatjes en tegen de kleine huizen en trok een veiwoestend spoor door het Havenkwartier en een deel van het centrum. Een aantal mensen kon helaas niet ontkomen aan het verwoestende water. De mate riële schade was enorm. De tweede aanval van het water op de stad kwam in de loop van zondag 1 februari vanuit de omringende polders. Die verliep anders, was minder desastreus en veroorzaakte vooral materiële overlast. De overige laaggelegen delen van de stad overstroomden, met als gevolg dat het leefgebied van de inwoners van Zierikzee drastisch werd ingeperkt. De schade van de Tweede Wereldoorlog was nog niet of nauwelijks hersteld en daar kwam dan deze watersnood overheen! De verslagenheid was groot en de stad was (opnieuw) grotendeels onbewoonbaar en onleefbaar geworden. Nadat het isolement was verbroken en het aan Nederland en de wereld duidelijk werd wat zich in Zuidwest-Nederland had afgespeeld, kwam van alle kanten de hulp op gang, ook voor Zierikzee. Uit Nederland, maar vooral ook van daarbuiten: de internationale solidariteit was groot in die dagen. De stad Zierikzee heeft aan de hulpverlening vanuit het buitenland langdurige internationale betrekkingen over gehouden. Een jumelage met Saint-Hilaire-du-Harcouët in het Franse Normandië en een twinning met het Engelse Hatfield, even ten noorden van Londen. Nu zijn internationale stedenbanden in onze tijd welhaast gemeengoed geworden, echter slechts weinig zijn zo oud en duurzaam als die tussen de stad Zierikzee en haar 'zusters'. Van alle kanten Enkele dagen na de rampspoed kwam nationaal en internationaal de hulpverle ning op gang. Men was zeer begaan met wat de mensen in het rampgebied was overkomen en dat werd wereldwijd diep gevoeld. Letterlijk van alle kanten wilde men te hulp schieten. De stad Amsterdam liet al direct weten alle gemeenten op het eiland Schouwen-Duiveland te willen helpen en ook vanuit andere Neder landse gemeenten kwamen heel snel signalen dat men iets wilde doen en wer den direct allerhande hulpgoederen aangeboden. De minister van Binnenlandse Zaken riep echter al bij circulaire van 5 februari 143

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2003 | | pagina 145