aan het hoofd had! Er waren in die periode wel officiële contacten, maar dan voornameijk op burgemeestersniveau. Onder leiding van de rector van het Zierikzeese Lyceum, dr. J.J. Westendorp Boerma, ging in 1954 wel voor het eerst een groep jongeren op bezoek in Saint-Hilaire-du-Harcouët. Daarnaast waren er voortdurend berichten over een op handen zijnde Grande Cérémoniedie in Saint-Hilaire zou worden georganiseerd om de officiële start van de jumelage te bekrachtigen. Vanaf september 1953 schoof het tijdstip voor die vermeende plechtig heid steeds maar op. De reden was het simpele feit dat men alsmaar geen datum kon vinden die voor beide plaatsen schikte. In Zierikzee raakte men intussen wel steeds meer in de ban van het idee van een jumelage. Zo stelde het gemeente bestuur in december 1954 aan dat van Saint-Hilaire voor, om de uitwisselingen te verbreden via de lokale dagbladen: enerzijds La Gazette de Saint-Hilaire-du- Harcouët en anderzijds de Zierikzeesche Nieuwsbode. Door het opnemen van artikelen over Zierikzee in La Gazette en over Saint-Hilaire in de Nieuwsbode, zou de bevolking van beide plaatsen meer bij de jumelage betrokken worden c.q. raken. Dit idee werd enthousiast opgepakt en ook uitgevoerd, doch voor het overige waren er in deze periode niet erg veel ontwikkelingen. In januari 1955 liet men vanuit Saint-Hilaire weten knopen te willen doorhakken en stelde voor om op 15 mei 1955 (eindelijk) de eerder genoemde Grand Cérémonie te houden. Zierikzee liet weten dat deze datum schikte en zo gebeurde het dat op 13 mei 1955 een delegatie van liefst 27 deelnemers uit Zierikzee richting Saint-Hilaire ging. Dat het hier om een belangrijke missie ging, bleek wel uit 'het gewicht' van deze delegatie. Die bestond namelijk uit een officieel deel: de burgemeester, de wethouders en enkele raadsleden en een officieus deel: een flink aantal verte genwoordigers representatief voor het Zierikzees 'maatschappelijk veld'. Maar ook de lokale (ZN) en de regionale pers (PZC) ging mee en zelfs een reporter van de AVRO-radio! De reis werd georganiseerd in nauwe samenwerking met de Nederlandse ambassade in Frankrijk, want die regelde onder andere een over nachting in Parijs, omdat zo'n reis destijds twee dagen kostte. Er werd overnacht in Hotel de Cité Bergèresniet ver van het Gare du Nord. De ambassade adviseerde om in de avond Le Moulin Rouge te bezoeken. De bronnen vermelden echter niet of dat advies is opgevolgd en hoe dat eventueel is gegaan. Wel werd de volgende dag doorgereisd naar Saint-Hiliare en dat ver liep allemaal voorspoedig. Serment de Jumelage Zondag 15 mei was dan de grote dag der officiële bekrachtiging van de jumelage tussen Saint-Hilaire-du-Harcouët en Zierikzee. Dit belangrijke moment werd be schouwd als een openbare aangelegenheid en de plechtigheid werd dan ook en plein public gehouden op de Place de la Porte in Saint-Hilaire. Het was er een drukte van belang. De bevolking van Saint-Hilaire was in grote getale uitgelopen en er waren diverse belangrijke en hoge gasten, onder wie de Nederlandse ambassa deur te Parijs en uiteraard de 27 mensen sterke Zierikzeese delegatie. Er was een uitgebreid en uitbundig programma met folkloristische dans, muziek en zang en après zou er een groot Bal Populaire zijn. Het absolute hoogtepunt was natuurlijk de plechtige ondertekening van het Serment de Jumelage, het officiële verdrag tussen Zierikzee en Saint-Hilaire-du-Harcouët, dat de vriendschapsband die zou leiden tot verbroedering tussen beide plaatsen en hun inwoners bezegelde. Dit document vormde vanaf dat moment de basis voor vele vormen van uitwisse- 148

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2003 | | pagina 150