Uitwisselingen tussen verenigingen en organisaties zijn er veelvuldig geweest en bestaan voor een klein deel nog. Sportuitwisselingen kwamen daarbij het meest voor, maar die lenen zich wellicht ook het best voor verbroedering. Het meest fre quent is er uitgewisseld tussen de voetbalverenigingen. Er zijn echter ook uitwisse lingen tussen handbal-, volleybal-, tafeltennis- en judoclubs geweest. Hoogtepunt op dit vlak was wel het jaar 1966. Tijdens het Pinksterweekeincle is toen in Zierikzee een heus 'drie landen sporttoernooi' georganiseerd met grote deelname uit de drie betrokken plaatsen. Het was een bijzonder geslaagd evenement en het vriend schapsgehalte was hoog: er is destijds heel wat af verbroederd! Sport verbroedert! 'Interland'-voetbalwedstrijd tussen de v.v. Zierikzee en USH (Union Sportive de Saint- Hilaire-du-Harcouët) in juni 1956. Eerste van links de heer A. Brand. o.a. leraar frans; tweede van links deheerCJ. Krello. aanvoerder v.v. Zierikzee. (Coll. Gemeentearchief Scbouwen-Duiveland. Zierikzee). Ook op sociaal en cultureel gebied zijn er diverse contacten geweest, zoals bij voorbeeld tussen de brandweerkorpsen, instellingen voor ouderenzorg, sociale werkvoorziening, gehandicaptenzorg en groepen agrariërs. Zoals reeds in de inleiding aangegeven, springen in dit verband de bezoeken van de Koninklijke Harmonie Kunst en Eer er toch duidelijk uit, vooral die aan Saint-Hilaire. Tussen 1959 en 1995 maakte men zeven keer de reis naar Normandië en bij elk bezoek waren de Fransen diep onder indruk van de prestaties van de Zierikzeese muzi kanten, waarbij die van de eigen harmonie Jeanne d'Arc - in hun ogen - schril af staken. Ook het Zierikzeese Majoretten-, Drum- en Bugelcorps Rust Roest beleef de hoogtijdagen in Saint-Hilaire en vooral ook in Hatfield. Muzikale tegenbezoeken zijn er geweest van de harmonie Jeanne d'Arc en de Hatfield Concert Band, doch minder frequent dan die van de Zierikzeese 'muziek'. Uit de contacten tussen gemeentebesturen, verenigingen en organisaties en uit de jeugduitwisselingen, zijn vele duurzame individuele- en familiecontacten- en vriend schappen voortgekomen, die voor een deel nog steeds bestaan en in elk geval één - destijds veel besproken - huwelijk (met een hoog 'jumelage gehalte'), namelijk dat tussen bakker Co Lokker en Simone Benard! 157

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2003 | | pagina 159