Een huwelijk met een hoog jumelage-gehalte': 'Statieportretvan Ko Lokker Zierikzeeen Simone Benard (Saint-HUaire) bij het monument van de jumelage in Saint-Hilaire-du-Harcouët. (Coll. Gemeentearchief Schouwen-Duiveland. Zierikzee). Wie wellicht had verwacht dat de gemeentelijke herindeling in 1997 een nieuwe dimensie zou kunnen geven aan deze banden, is daarin sterk teleurgesteld geraakt. Het stevige eilandbrede draagvlak dat sommigen - mede op basis van de contacten van Westerschouwen met Namestovo - verwachtten, bleek er niet te zijn. In zowel de eerste, als in de huidige gemeenteraad van de gemeente Schouwen-Duiveland, bleek dat draagvlak hiervoor en het besef van de waarde en betekenis van dit soort contacten ver te zoeken. De jeugduitwisselingen mogen nog wel doorgaan, maar daar moet het vooral bij blijven! De inbreng van de stedenband met het Slowaakse Namestovo vanuit de voormalige gemeente Westerschouwen heeft geen toegevoegde waarde opgeleverd. Behalve voortzet ting van een reeds bestaande schooluitwisseling met Namestovo en enkele initia tieven van het college van B. en W., heeft deze internationale betrekking niet voor een nieuw élan kunnen zorgen. In 2005 is het vijftig jaar geleden dat in Saint-Hilaire-du-Harcouët het Serment de Jumelage werd ondertekend. Een mijlpaal en er zijn plannen om 'de vrienden' uit zowel Saint-Hilaire als Hatfield en Namestovo naar Zierikzee te halen om hier gezamenlijk en uitgebreid bij stil te staan. De voortekenen wijzen echter niet in de richting van een revival of het zoeken naar een nieuw elan. Het lijkt eerder een waardige afsluiting te zullen worden, 'op een daartoe geëigend moment'! Jammer, maar misschien onvermijdelijk gelet op het huidige tijdsgewricht, waarin veel dingen nu eenmaal anders zijn komen te liggen. Het kan ook worden toege schreven aan het succes van de Europese integratie. Vooral optimisten hebben die neiging. Realisten vinden het jammer, dat voor de unieke en uiterst waarde volle één-op-één-ontmoetingen met en tussen (mede)mensen, die de kracht en het 'handelsmerk' waren en zijn van zowel de jumelage als de twinninggeen tijd, geen ruimte en geen draagvlak (meer) te vinden is.... Schouwen-Duiveland trekt zich terug op 'zijn eiland', het zoekt een nieuw isolement...! Bronnen Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Zierikzee: Archief van de gemeente Zierikzee, dossiers inzake: Hulpverlening en schenkingen, 1953-1957. Adoptie door Almelo, Hays (Kansas,USA), Amsterdam en verschillende andere gemeenten, 1953-1958. Adoptie door Saint-Hilaire-du-Harcouët, 1953-1961. Adoptie door Hatfield, 1953-1961. Kinderuitwisseling met Hatfield, 1954-1961. Bezoeken kinderen aan en uit Saint-Hilaire-du-Harcouët, 1957-1961. Rural District Council of Hatfield Hertfordshire, Report of Flood Distress Committee, Hatfield 1953- Peter C. Clark, 501'1 anniversary of the twinning link with Zierikzee, report to the Town Council of Hatfield. Hatfield 2003. 158

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2003 | | pagina 160