op een ander adres werd ondergebracht, had ongetwijfeld te maken met de barre weersgesteldheid en de daardoor moeilijk te overbruggen afstand. Jelsma bereikte die zaterdagavond 31 januari het eiland via Zijpe met de laatste pont. Met de tram ging het op Nieuwerkerk aan, waar hij door zijn gastheer van het stationnetje op 'Klöötendieke' werd afgehaald. Te voet - vechtend tegen de orkaan - bereikten zij de Meidoornstraat. Onwetend nog van de dingen die weldra zouden gebeuren. Naar een nieuwe tijd Zelf heb ik - als bijna driejarige - slechts een enkele vage indruk overgehouden aan die veel bewogen dagen. Het helderst staat me bij hoe ik op 3 februari - door twee mannenhanden - stevig onder de oksels werd gevat en met een zwaai van de wal in een bootje werd neergezet. Dat was tussen de dokterswoning en de landbouwschuur van cle gebroeders Dalebout bij 'de Dreve'. Wellicht staat deze overgang symbool voor wat alle overlevenden overkwam: door de Waters nood abrupt losgeraakt van al het oude vertrouwde, en zomaar neergezet in een ongewisse toekomst. Sindsdien spreken we dan ook veelzeggend over 'd'n tied vö in nae de Ramp'. Inmiddels zijn we een halve eeuw verder. De wonden van destijds zijn vergroeid tot littekens. Maar nog steeds schrijnen zij. Op de algemene begraafplaats kunnen we de 288 namen lezen op de zerken van hen die om kwamen. Al dan niet gevonden. Hun gemis vormt een diepe ploegvoor die nog steeds dwars door de ouderwordende generatie gaat. Niet iedere overlevende is Nieuwerkerker gebleven. Maar waar we ons ook bevinden, de herinneringen aan die rampzalige zondag 1 februari 1953 blijven ons bepalen bij wie we zijn: Zeeuwen. Afkomstig uit zeeland. Bronnen: Jac. Folmer jr. (Oosterland) - Mondeling verslag over de Rampewaringen van de familie Folmer. I. de Haan-Peute (Dreischor) - Mondelinge familie-informatie over de Rampgebeurtenissen. J. L. van der Have (Nieuwerkerk) - Ooggetuige verslag van de Rampmorgen 1953- W.A. Jelsma (Sittard) - artikel: Herinneringen aan de stormramp. De Heraut, Kerkblad van de Gerefor meerde kerk Rotterdam-IJsselmonde, 26e jaargang (9 februari 1983), met daarbij enkele mondelinge toevoegingen. W. Kesteloo (Nieuwerkerk) - Verslag: Het verhaal van de Ramp en aanvullende gegevens. M. Kleemans (Nieuwerkerk) - Mondelinge informatie over de familie. Joh. Rotte (Nieuwerkerk) - artikel: Herinneringen van uitgespoelde Nieuwerkerkse bakker. Zierikzeescbe Nieuwsbode: 1 februari 1978, J. M. Rotte-de Jonge (Nieuwerkerk) - persoonlijke aantekeningen over de Watersnood en mondelinge aanvullingen. C. Tieleman-Tanis (Nieuwerkerk) - Mondelinge toelichting en toezending van schriftelijke gegevens. L. Tieleman (Haamstede) Mondelinge persoonlijke Watersnoodewaringen en aanvullende détails. Pieter C. Tieleman (Nieuwerkerk) - Watersnoodgegevens ontleend aan diens genoteerde jeugdherinne ringen. Artikel: Schouwen-Duiveland 28 jaar na februari-ramp. Visie - Magazine van de Evangelische Omroep - (Februarinummer 1980), p. 15 M.G. Westerhof (Nieuwerkerk) - Mondelinge gegevens over diens vroegste 1 februari- ervaringen. A. F. van de Zande-Vleugels Schutter - Een verhelderend telefoongesprek over een Rampdétail, Foto'sJ. Clarisse. Voor alle welwillende medewerking wil ik boven genoemden hartelijk dankzeggen! Verder verwerkte ik persoonlijke aantekeningen, die in de afgelopen jaren verzameld zijn n.a.v. diverse gesprekken 23

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2003 | | pagina 25