Dordrecht, dat zelf nog maar net het water uit zijn binnenstad verdreef, heeft voor zulke gevallen een noodhospitaal ingericht. De geëvacueerden die geen directe medische hulp nodig hebben maar wel spijs, drank of kleding, vinden vrijwilligers uit alle lagen der bevolking dag en nacht tot helpen gereed staan in een uit de grond gestampt opvangcentrum. De meeste grote groepen gaan echter direct door naar de jaarbeurshallen in Utrecht - een goed gesmeerde organisatie, want nog geen vijf minuten nadat de loopplank werd uitgelegd, ben ik al in een bus vol Zeeuwen naar die stad op weg. 't Was èrreg, oor', zegt een oude man, met verwarde witte haren, die tegenover me zit. In zijn van vermoeienis asgrauw geworden gezicht schitteren zijn oogjes hel. Hij draagt bemodderde klompen en twee jassen over elkaar; zijn in een deken geknoopte eigendommen heeft hij niet in de bagageruimte willen leggen, maar houdt hij onder handbereik op de vloer. 'Aoles onder waeter', vervolgt hij. 'Êêl 't eiland is wèg, oor. Duuveland ae da kom nööjt mi trug. D'r zu wè foto's van in de krante stae.' Ik reik hem een avondblad. Hij brengt het even, opgevouwen nog, onder zijn ogen, maar laat het meteen weer op zijn schoot zakken. 'De drie kinders vammen broer bin verdronke. Aolledrie', zegt hij. 'In m'n neef, die is ok wèg. In die man die aoltied nèffen m'n zat in de kèrreke, oe êêten ok weer.... De kèrreke staeter nog, ja, die bluuf wè ooverènde.' Hij droomt weg. 'Gee tie krante mar ier, vaoder', zegt de man naast mij en hij stoot een dikke, half ingeslapen vrouw aan: 'Fdlep t'n 's...' Ze grijpt in de zak van haar regenjas en begint traag zijn haar te kammen. 'Piet êêt 'n', roept de oude, terwijl de kam zijn witte lokken ordent. 'Die is ok verdronke, oor.' Zwijgend bekijken de anderen de foto's in de krant, waarvoor zij een diepe belang stelling blijken te hebben. Er worden zakjes brood uitgedeeld, die ze met een aangenaam verrast 'dank je wèl, meneer', in ontvangst nemen. 'Ze zurrege goed voor ons', zegt de vrouw. Ze heeft de kam weer opgeborgen. Iedereen knikt. De stemming is bijna vergenoegd nu. De oude man heeft even gebeden. Dan opent hij het zakje. 'Kaes', mompelt hij goedkeurend. 'Z'è bróód uuttegóójd bie ons', vertelt de zoon, die kauwend naast me zit. 'Vlieg- tuugen'. Hij is een robuuste, uiterst nuchtere boer, met geweldige pikzwarte handen en een in vele dagen niet geschoren gezicht, vol blauwrode vlekken. In de fatale stormnacht zat hij met zijn vrouw thuis en zag plotseling water onder de deur door komen. 'Nae de zolder!' riep hij dadelijk. Ze hadden de naaimachine mee genomen. Hij was nog teruggegaan voor zijn schoenen, maar hij kon er maar één vinden. Het ging allemaal zo snel -op zolder stonden ze tenslotte tot de borst in het water. Nog lang had hij de naaimachine vastgehouden, maar op het laatst zei zijn vrouw: 'Laeten ma gae, m'n d'r toch niks meer an.' 'In ik deejet, want ik was benauwd, oor...' zegt hij, mij naïef aankijkend.' 't Uus gieng mar een in weer, - t was nèt een schip. In dan da bonken onder je voeten. Van 't buffèt in de stoelen, die sloege mar anoudend teegen de zolder. Boem boem boem...' Hij zwijgt, kijkt ernstig voor zich uit en begint weer uit het zakje te eten. Na enig nadenken maakt hij een wegwerpend gebaar: 27

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2003 | | pagina 29