Het opgeschoten lam liep een beetje pathetisch een versje van Alice Nahon te wezen. Het trippelde in z'n eentje mee in het zog der weerbaren als het zuiverste voorbeeld van een displaced person dat mij ooit onder ogen kwam. De coquette, op hoegenaamd niets steunende ondernemingsgeest waarmee het zich voortrepte, gelijk iemand die nog allerlei zinrijke levensplannetjes meent te koesteren, ver leende het dier een speciale tragiek. Je kon opeens duidelijk zien dat lammeren destijds werden geschapen door een kortzichtig engeltje, dat op een onbewaakt ogenblik een beetje met de Almacht speelde. 'Kijk nou eens wat je gemaakt hebt? Een lam, sufferd, die je bent!' 'Maar het leek me zo'n aardig beest.' 'Ja, daar kopen we veel voor. Wat moet zo'n wurm in vredesnaam beginnen tussen al die grote mensen en koeien en paarden Nu ja, later werd het vergeten en vergeven, maar sindsdien lopen lammeren een zaam te blaten, over de hei. in de richting meestal van een door Mauve geschil derd schuurtje. Of wat vuil van doorgestane emoties aan het eind van een stoet gered vee, ergens in Nederland, zo maar op een landweg. Offertje - 24 februari 1953 - Een Hollands binnenhuisje compleet met vader, theepot, moeder, leunstoel, kind, radio, poes en man op visite. De radio staat aan, de poes slaapt, de vader heeft zijn schoenen uit, de theepot is leeg en de man op visite ben ik. 'En 't gaat maar door, hè...', zegt de vader. Zijn doorvoede duim wijst over zijn schouder naar de radio, waaruit gedempte stemmen klinken. 'Beurzen open, dijken dicht', verklaart hij het rumoer. Even zwijgen we en luisteren naar mensen die met gerechtvaardigde trots tegen elkaar opbieden: wij zoveel voor het Rampenfonds, wij zoveel, wij zoveel... Alles heeft overgewerkt, ge zwoegd, geëzeld en Neêrlands bazen blijken welhaast zonder uitzondering ver momde kabouters te zijn, die aanzienlijke bedragen vertwee- of driedubbelen of het geen geld kost. 'Mooi hoor...', zegt de vader voldaan, als de uitzending ten einde is. Ik voel dat we binnen afzienbare tijd over koning Boudewijn te praat zullen komen en blijf nog even zitten, want madame de Rethy is voor een eenvoudig poorter een kleurig ondeiwerp, vol romantische gravures. 'Ja, iedereen...', begin ik. Maar het kind is opgestaan. Een meisje van een jaar of vijf. Ze zat stil en ernstig bij de radio, maar nu trippelt ze naar haar moeder toe met een gezichtje waarop besluitvorming te lezen staat. 'Zeg moe...' 'Ja?' 'Ik heb mijn dubbeltje nog. Van gisteren...' 'Nou?' 'Ik wil 't best geven.' En enigszins hulpeloos: 'Maar - moet je dan een gaatje in de radio maken?' Thuisvaart -16 mei 1953 - In de volgestouwde kajuit van het bootje naar Zierikzee zien de geëvacueerde Zeeuwen elkaar terug. Ze hebben allemaal een geldig voorwendsel gevonden om weer eens te gaan kijken, hoe het eiland er bij ligt. De magere, Spaans- 34

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2003 | | pagina 36