Wat is er nog meer over deze foto op te merken? In de dagbladen van de eerste week na de stormvloed staat bij deze foto geschreven: 'Een Engelse luchtfoto- graaf maakte boven Walcheren deze unieke foto: twee paarden staan op een ver dronken weg'. Maar de polder Walcheren stond, afgezien van kleine gedeelten bij Kleverskerke en Nieuwland helemaal niet onder water! In de eerste dagen is die vergissing wel meer gemaakt. Men dacht kennelijk aan het ondergelopen Walcheren na de oorlogsinundatie van 1944. Waar is de foto wel gemaakt? Hulpmiddel bij de plaatsbepaling is vooral de karakteristieke brug, die op Schouwen werd gemaakt waar de Provinciale weg de diverse vaarten kruiste. Na gesprekken met enkele oudere bewoners kiezen we voor één van de bruggen nabij Moriaanshoofd. Vermoedelijk betreft het de baig over de Serooskerksche Vaart en staan de paarden op de Bootsweg. Ook concluderen we dat de foto op de omslag van 'De Ramp' de werkelijkheid weer geeft, want het verkeersbord of bord op de gemeentegrens staat op de foto aan de rechterkant van de weg. Veel foto's met de eenzame paarden staan in kranten en weekbladen in spiegelbeeld afgedrukt, wellicht ook beïnvloed door de Engelse fotograaf die alleen borden aan de linkerkant van de weg kende? De foto is van 2 februari 1953. De foto met de paarden wordt veel gebruikt. Ze vormt de achtergrond van de serie postzegels 'Nederland en het water' die in 2003 uitkwam (met de foutieve vermelding van Walcheren in de toelichting). In getekende vorm staat de afbeelding met de eenzame paarden, net als bij 'De Ramp', op de binnenzijde van de band van het in 2003 verschenen boek 'Hoogwater'. De keus van de omslag van 'De Ramp' was goed gemaakt: de foto van de paarden werd hét beeld van de Watersnood van 1953. Zo'n belangrijk beeld wordt wel een 'icoon' genoemd. 42

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2003 | | pagina 44