De foto's in het boek zijn anoniem. Het waren amateurs en beroepsfotografen die ze beschikbaar stelden. Bij de laatste categorie zijn mensen die later bekend werden, zoals Ed van der Elsken en Aart Klein, die beiden op Schouwen- Duiveland werkten. Van Ed van der Elsken staan foto's in het boek van koeien en paarden bij Scharendijke en van het smalle aangetaste duin bij Repart, de laatste foto in 'De Ramp'. Van Aart Klein zijn er foto's van Zierikzee, bijvoorbeeld bij het Bolwerk en het Sas. Deze fotografen hadden in het rampgebied maar een beperkte plek van waaruit ze konden werken. De eerste foto van het boek ('meteen na de Koningin', zoals de maker placht te zeggen) is waarschijnlijk de allereerste foto van de Watersnood ramp en is gemaakt door Rykel ten Kate uit Zierikzee. Op 1 februari om drie uur in de nacht maakte hij met flitser een foto van de watermassa die als een 'bandjir' door de Sint Domusstraat in Zierikzee kolkte. We zien de ijzerwinkel van D. Padmos op de hoek Sint Domus- straat-Lange Sint Janstraat. Zierikzee, hoek St. Domusstraat en Lange St. Janstraat (foto: Rykel ten Kate). Indrukwekkend is ook de foto van een vlet met redders en geredden op 2 febmari gemaakt bij Rilland-Bath door Tiemen van der Reijken. De afgebeelde militairen waren vanuit Brabant, zoals de afdelingen luchtdoelartillerie uit Ossendrecht, te hulp gesneld naar oostelijk Zuid-Beveland. Ontroerend is de wakende vrouw te midden van slapende kinderen in een Zierikzeese school. We zien het drama van de reddingen en de hulpeloosheid van cle geredde mensen. De foto in 'De Ramp' van zwaaiende mensen met wapperende Nederlandse vlag op een boerderij komen we veel tegen. Ook hier staat vaak vermeld 'boerderij op Walcheren' en de foto is waarschijnlijk door de Engelse fotograaf op 2 febmari 1953 gemaakt. Over deze foto bevindt zich een brief in het archief van de VBBB. De heer RL. bij de Vaate uit Kerkwerve schrijft dat het zijn boerderij is en dat zijn twee zoons met de vlag en een ragebol met lappen zitten te zwaaien. Hij zelf staat naast zijn vrouw op een wat lager gedeelte van het schuurdak. Het zijn Pieter Leendert Bij de Vaate en Kaatje Bij de Vaate-van der Wekken, dan 48 en 45 jaar oud, met hun zonen Stoffel Johannes en Johannes Cornelis van 19 en 17 jaar op de boerderij Spennekot aan de Verseputseweg in Kerkwerve. De VBBB reageert overigens op alle brieven dat correctie onmogelijk is en er ook geen tweede druk komt. De foto van de boerderij in Kerkwerve komen we later tegen op de omslag van de boeken 'Storm over Nederland' door Go Verburg en 'Die fatale nacht' door Johanna Reiss. 43

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2003 | | pagina 45