In de begrijpelijke haast om de kaart snel te produceren zijn wel wat foutjes ge maakt. In het archief van de VBBB bevinden zich brieven van mensen die daar op wijzen. Zo zijn de polders Zonnemaire en Nieuw-Bommenede in tegenstelling tot wat de kaart laat zien droog gebleven. De heer Vriesendorp schrijft dat het kasteel Moermond wel degelijk, ook met eb, geheel in het water ligt. In het recent verschenen herdenkingsboek 'Hoogwater, 50 jaar na de watersnood ramp' zit een goede tweezijdige reproductie van de kaart, die net als in 'De Ramp' los is bijgevoegd. Helaas wordt er geen toelichting gegeven en niet naar de kaart verwezen. Presentatie en ontvangst Op 20 april 1953 wordt het boek 'De Ramp' op paleis Soestdijk door voorzitter Donner aangeboden aan H.M. de Koningin. Zij krijgt de Nederlandse en Engelse editie en de foto van deze aanbieding staat in alle kranten. Tegelijk overhan digt de heer Donner een cheque van één miljoen gulden voor het Nationaal Rampenfonds. Hans Redeker heeft met koningin Juliana het boek doorgebladerd. Bij een van de foto's zei de Koningin: 'Het is geen Eikerzee, maar Eikerzeel'. Hans antwoord de: 'Nee hoor, het is Eiker zee'. In de dagen daarna verschijnen recensies van het boek en die zijn niet onver deeld gunstig. Allereerst geven we hier de positieve reacties. Het weekblad De Groene Amsterdammer merkt op dat de tekst aanvullend is op de foto's en dat het boek 'de eenvoudige trefzekerheid heeft van een illegaal geschrift'. Door de anonieme medewerkers doet het hele boek 'in zijn soberheid illegaal aan'. De uitvoering wordt 'wat schriel' genoemd. Elsevier noemt het een bondige samen vatting en is verbaasd dat het werk geheel anoniem is. Het boek wordt een sugges tief plaatwerk genoemd. De neutrale pers zoals de meeste streekkranten roemen de sobere doch keurige uitvoering. Door de tekst en illustraties krijgt men een treffend beeld van lijden en verschrikkingen, maar ook van naastenliefde en heldenmoed in de geteisterde gebieden. In het bijzonder wordt de aanwezigheid en het medeleven van het vorstenhuis genoemd en ook de hulp van talloze buitenlanders. De meeste kranten vinden de foto's goed gekozen, in het bijzonder die van kinderen en dieren. Het boek hoort in de boekenkast van iedere Nederlander. In Zuid-Afrika vindt men het 'een puik joernalistieke produk'. Aanbieden eerste exemplaren aan koningin Juliana door J.H. Donner 49

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2003 | | pagina 51