Toch zijn ook minder positieve reacties op het boek 'De Ramp'. Het dagblad Trouw merkt op: 'aan de neutraliteit van dit nationaal document is te angstig vastgehouden' en men vindt het daardoor geen waarlijk nationaal boek. Concreet mist men een foto van de kerkgang op 8 februari; het vertrouwen op God is niet vermeld. De Telegraaf schrijft dat het boek een 'weinig overtuigend beeld van de waters nood' geeft. Dat het hele boek in weinig tijd veel geld bijeenbracht, wordt de enige verdienste genoemd. Een miserabele lay-out, een slechte tekst van uit dagblad reportages gelichte zinnen en een lukrake verzameling foto's. Er zijn te veel kleine foto's als een kiekjesalbum en bij de groter gebrachte foto's ontbreekt het waar, het hoe en het waarom. A.W. van Stuyvenberg eindigt met te schrijven dat 'De Ramp' slechts een boek met platen is geworden, geen document van 'het verbijsterende tafereel van de zee van de rampspoed'. In De Waarheid wordt vooral gewezen op zaken die de tekst niet vermeld, zoals de hulp uit de Sowjet Unie, van het Poolse Vredescomité en van de Chinese Volksrepubliek. Het grote machtsvertoon van de Amerikanen wordt in 'De Ramp' helaas toegejuicht en er zijn weer Duitse troepen in Nederland. De aanwijsbare oorzaak van de ramp was de slechte staat van de dijken en daar was voor gewaarschuwd, maar het leger ging voor. Ook wordt de tegenwerking van 'spon tane volkshulp' van communistische zijde door de Nederlandse overheid vermeld en het feit dat hulpgoederen naar het buitenland zijn verkocht. 'Dit alles geeft aan het boek een grote en misleidende eenzijdigheid, hetgeen in sterke mate teleurstelt'. Deze reacties uit het verzuilde Nederland midden in de Koude Oorlog geven aan hoe moeilijk het was met een nationale herdenkingsuitgave te komen, maar tonen tegelijkertijd aan dat de uitgave wel neutraal was. Juist door de anonimiteit van de medewerkers en met het koninklijke voorwoord is daartoe een poging gedaan. Terugkijkend kunnen we ons de negatieve reacties van sommige kranten wel voor stellen, maar het is jammer dat er niet meer positieve geluiden bij de uitgave zijn geuit. Het is ook in tegenstelling met de grote belangstelling die er nu is voor het boek 'De Ramp', als herinnering aan de Watersnoodramp van 1953 en de Neder landse samenleving van toen. Ook benadrukt men nu het feit dat voor het eerst foto's een wezenlijk aandeel hadden in de verslaggeving van de ramp. Het was een hoogtepunt van de zwart-wit fotografie. De kranten en weekbladen zijn veel al verloren gegaan, maar het boek 'De Ramp' bleef bewaard. Oplaag en afrekening Van het boek 'De Ramp' zijn uiteindelijk ruim 600.000 exemplaren gedrukt. Het boek had een oplage als nooit tevoren. De Engelstalige versie 'The Battle of the Floods' werd gedrukt door Newman Neame Limited in Londen en kreeg een voor woord van de burgemeester van die stad Sir Rupert De la Bère, M.P. Er zijn 35.000 exemplaren van gemaakt (en niet 100.000 zoals het Fotomuseum beweert). Dan waren er nog een Duitse en een Frans bijlage ('Sturmflut' en 'Désastre de la Mer') van ieder 7500 stuks, die werden ingelegd in de Nederlandstalige versie. Ze geven de integrale vertaling van de tekst uit 'De Ramp'. Ook werd nog een speciale editie in Indonesië gemaakt in een oplage van ruim 5000 exemplaren. Dit zeldzame boek 'Water' heeft als ondertitel: 'Gedenkboek van de ramp, welke Nederland in Februari 1953 trof, samengesteld onder auspiciën van het 'Centraal Comité Watersnood Nederland 1953' door Nederlanders en Nederlandse bedrijven in Indonesië, die arbeid, papier, druk- en bindwerk belange- 50

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2003 | | pagina 52