uiteindelijk bijna 1,4 miljoen gulden en dat bedrag wordt uitgekeerd aan het Nationaal Rampenfonds. Het boek kostte in 1953 3,50. Nu, 50 jaar later, betaalt men voor een gaaf exem plaar (de rug is vaak kapot) in een Zeeuws antiquariaat 20 euro en voor de zeld zame Engelse editie 30 euro. Losse papieren In vrijwel ieder huisgezin in Nederland was dus het boek 'De Ramp' te vinden en vaak komen we allerlei papieren tegen die in deze boeken waren opgeborgen. Dat waren niet alleen knipsels uit kranten, maar ook andere papieren die we nu zullen bespreken. Van Cor Pols in Zierikzee, die duizenden exemplaren van 'De Ramp' door z'n handen liet gaan, kregen we een opgave van de losse papieren. Behalve de recepten, sigarenbandjes, brieven, lijstjes, nota's, wikkels en albumplaatjes, zijn vooral de papieren in relatie tot de Watersnoodramp van belang. Allereerst zijn dat grote gedichten met een tekening: - 'Watersnood 1953' door B. Rijdes, illustratie Anton Pieck. - 'Ballade van den watersnood' door J.W.F. Werumeus Buning, illustratie Eppo Doeve. - 'De Ballade van de Redder' door Jan H. de Groot, illustratie Thijs Mauve (als her innering aangeboden aan het personeel van de AKU in Arnhem voor hun spontaan hulpbetoon). Dan is er een bedankbrief van het Nationaal Rampenfonds bedoeld voor het buitenland met teksten in Engels, Frans, Duits en Spaans. De dubbele kaart met tekening van Eppo Doeve zit in een enveloppe met opschrift: 'Natuurlijk frankeert U met Waters noodzegels!' Het geheel kon voor 10 cent worden gekocht bij het Rampenfonds. Voor ons eiland is interessant het 'Certificaat voor het planten van een boom op Schouwen-Duiveland waartoe is gestort een bedrag van 2,50' Voor deze actie werden ook sluitzegels gemaakt met een tekening van Eppo Doeve. 9 Stembiljet Amsterdam Origineel was de actie in Amsterdam om de stemoproepen te gebruiken voor een bijdrage. 'Certificaat van vervulde harte-plicht staat erop en ook leverde Eppo Doeve weer een tekening. De kaait is ondertekend door de burgemeester van Amsterdam, mr. AJ. d'Ailly, naar wie later een straat in Zierikzee is genoemd. verklaart namens het Nationaal Rampcnjonds een bijdrage te hebben ontvangen Amsterdam Februari 1933 J^iezerfes) van Amsterdam liet de STEM van -zijn (haar) hart geldenook uit dank voor het behoud van de Hoofdstad en droeg nóg een steentje bij ter leniging van de ontstellende nood veroorzaakt - 70ST 2 2 2 14 cev^mcjAi: VAN VERVULDEÏtSS^PIJCHT 52

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2003 | | pagina 54