gezin dat nauwe banden met Ouwerkerk had was Schouwen-Duiveland met zijn bewoners een onvervreemdbaar deel van ons leven geworden; de vele contacten met evacués gaven ons enig idee van wat er gebeurd was. We moesten er heen om zelf te zien. Ouwerkerk In de omgeving van Kruiningen hadden we al een blik kunnen slaan op het natte deel van Zuid-Beveland voor we via Katse Veer Zierikzee bereikten. De Nieuwe Haven leek een basis van de Waterstaat, dijkwerkers, hogere functionarissen, uitge stalde bagage van de gaande en komende man, gehavende huizen. Een taxi bracht ons naar 'd'n Stêênen Diek' vanwaar de bootjes vertrokken die de veerdiensten over de Vierbannenzee onderhielden, tenminste zolang de vloed dat toeliet. De wind was toegenomen voor we vertrokken, dus buiswater genoeg. Je sperde je ogen open om overgebleven vaste punten te ontdekken. In de verte twee eilandjes, Nieuwerkerk en Ouwerkerk, de cichoreifabriek van Capelle, de molen bij Ouwerkerk, waren herkenningspunten. Tenslotte het debarkeren aan het Oostslop. De Ring was er nog, maar ook niet in z'n normale rustige toestand. Een bezig, rommelig dorp. Een barak voor werkers, een pastorie die een heel andere functie had dan een domineeswoning te zijn, een café dat met zijn dependance er naast een hotel vormde, een watertank, opgeviste wagens en werktuigen, die men probeerde bruikbaar te maken en stapels wrakhout. En dat allemaal ordelijk gerangschikt. We logeerden er een paar dagen. Tweemaal per etmaal veranderde het dorp van een klein eilandje in de zee in een terp boven een zeebodem. Als je wilde wandelen moest je lieslaarzen halen in de pastorie en liefst een stok meenemen, hier en daar was drijfzand waar je een eind in weg kon zakken. Je wandeling werd beperkt door de kreken die vanaf de dijkgaten aan weerszijden van het dorp zich een eind in de polder uitstrekten. Bij vloed steeg het water over de randen en bij eb stortte het zich in watervallen weer terug, bracht mee en nam weer terug wat zich op zijn weg bevond. Van enkele huizen was nog een ruïne overeind gebleven, zoals van 'Situé Haut'. Drinkwater werd over water aangevoerd. De tank werd in de Ring geplaatst. (Coll. Oud Ouwerkerk In Documenten). 58

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2003 | | pagina 60