den of iets dat daarop leek, dat waren er maar vier. Maar bepaalde sport- of andere verenigingen hadden een traditie om eens per jaar een toneelavond te geven. De vier departementen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen op Schouwen (Burgh-Haamstede, Brouwershaven, Dreischor en Zierikzee) en de drie culturele dorpsverenigingen op het eiland (Noordgouwe, Nieuwerkerk en Ooster- land) zorgden voor ontwikkeling en ontspanning (bibliotheek, lezingen, toneel spelen, cabaret, film). Bezoek van de Gemeente Voorburg aan Brouwershaven in 1953Vooraan van links naar rechts: D. van Eilk raadslid en lid ontspanningscommissie Brouwershaven), L. Verkaaik (namens de winkeliersvereniging) en F.L. Hoogewerff (redacteur Voorburgse Courant) Daarachter Harmonie 'Forum Hadriam(onder leiding van tambour-maitre Gerard Koppe Sr.) (Collectie Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Zierikzee). Jeugd en gezin Op verzoek van de gereformeerde en de christelijke gereformeerde kerken op Schouwen-Duiveland werd in 1955 onderzoek gedaan naar het gezinsleven en de jeugdsituatie binnen hun kringen na de watersnoodramp van 1953- Het onderzoek resulteerde in een rapport met de titel Jeugd en gezin in het ramp gebied Schouwen-Duiveland. Hierin werd ruime aandacht besteed aan twee sociale processen, die al vóór de ramp op het eiland in gang waren gezet: het proces van afnemende geslotenheid van dorpsgemeenschappen en toenemende geslotenheid van gezinnen en het hiermee samenhangende proces van individu alisering van gezinnen en gezinsleden. In het algemeen gesproken groeien kinderen in besloten gemeenschappen op in gezinnen die naar die gemeenschap toe 'open' zijn. Het kind is lid van die gemeen- 81

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2003 | | pagina 83