Het conflict tussen het stadsbestuur en een deel van de neringdoende midden standers was mede gegrondvest op achterdocht en ressentiment (wrok) van de laatsten ten opzichte van de eersten. Het stadsbestuur werd eigengereid gedrag en bevoordeling van mensen uit de eigen kring bij het afgeven van vergunningen om in de stad achter te mogen blijven en bij de kledinguitdeling verweten. Objectiviteit zou bij het bestuur ver te zoeken zijn. De ontevreden middenstan ders spanden zelfs een rechtsgeding tegen het stadsbestuur aan, wat door het stadsbestuur als een agressieve daad werd beschouwd. De middenstanders verlo ren tot tweemaal toe hun rechtszaak. De eruptie van ressentiment was een uiting van oud zeer. Zierikzee droeg nog steeds de tekenen, zij het vooral onderhuids, van een uitgesproken standenmaatschappij. Officiële bekendmaking van de evacuatie in Zierikzee 1953 (uit Zierikzee Rampenstad door G.J. Voi~stheuvel Labrand). Zierikzee kwam haar verval als haven- en koopmansstad, dat al eind 16de eeuw inzette, nooit meer te boven. Maar wel behield de stad het zelfbewustzijn dat bij de oude glorie paste en ook zijn bestuursstructuur. Zierikzee was de stad waar de ambachtsheren, renteniers en rijke bestuurders woonden. Dit bleef zo tot de Bataafse Tijd (1795-1813), die het volledig einde van de oude handel betekende en de wording van de stad tot een louter administratief, agrarisch en verzorgings centrum. Een deel van de oude adel, die de functies van schepen en burgemees ter vervuld had, verdween na de Bataafse Tijd. De functies, de machtsstructuur en de bestuurscultuur bleven echter bestaan en daarin overleefde de maatschap pelijke vorm van een leidende bovenlaag, die duidelijk van de gewone burgers onderscheiden en gescheiden was. Wel verbrokkelde die oude formatie van heren en burgers in de loop der tijd, mede onder invloed van het wegvallen van instel lingen als de arrondissementsrechtbank (in 1922), dat ook een verlies van naar 84

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2003 | | pagina 86