«li"-,. Frenologische schedel uit de negentiende eeuw, met veronderstelde gebieden voor eigenschappen als Voorzichtigheid' en 'spiritualiteit'. fOTO UfS^BlSTBTSMUSEUM. UTBKHT Frenologische schedel uit de negentiende eeuw, met veronderstelde gebieden voor eigenschappen als 'voorzichtigheiden 'spiritualiteit (Universiteitsm useu m Utrecht methode uiteindelijk een kwalijke reputatie. Sinds de proefnemingen van de nazi's in de Tweede Wereldoorlog, die via het meten van schedels in de concen tratiekampen de superioriteit van het arische ras wilden bewijzen, staat de methode bij sommigen dan ook in een kwaad daglicht. Dit standpunt getuigt van weinig historisch besef. Het verbinden van conclusies aan uiterlijke kenmerken is namelijk al bekend uit de klassieke oudheid, vooral populair in de 19e eeuw. Dat een dictator voor zijn ideologie gebruik maakt van wetenschappelijke metho den, zegt a priori niets over deze methodes sec. Schedelmeting mag wetenschap pelijk gezien een achterhaald fenomeen zijn, het heeft geen zin om hierover nu, vanuit het heden kijkend in de achteruitkijkspiegel van de geschiedenis, met dédain te spreken. De inzichten van vandaag zijn immers de oogkleppen van morgen. Merkwaardig genoeg heeft de - onterecht - slechte reputatie van sche delmeting een langer leven dan een nuchter mens vermoedt. Zo kwam het voor dat wetenschappers zich nog ver na de Tweede Wereldoorlog tegenover colle ga's moesten verantwoorden voor het opvoeren van de theorie van de brachy- en dolichocranen.19 Wetenschap maakt, in weerwil van haar reputatie, maar al te zelden grote spron gen. Wetenschap ontwikkelt zich via kronkelwegen en vooral via heel kleine stappen. Wie de geschiedenis van de wetenschap in grote lijnen schetst, zal vrij snel een beeld van enorme vooruitgang (willen) zien. Wie echter de details door een vergrootglas bekijkt - zoals de opgravingen van Huizinga en Vinken in Zeeland - ziet een ander beeld: de hoop, de twijfel, de kleine vooruitgang en het min-of-meer falen. Zo zijn de belevenissen van de twee eminente wetenschap pers Huizinga en Vinken op Schouwen een voetnoot van de wetenschapsge schiedenis. 100

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2004 | | pagina 102