WILLEM GERARDUS BOOT JZN. Landbouwer, bestuurder en streektaalschrijver door Joop van Loo Inleiding Willem Gerarclus Boot werd op vrijdag 21 oktober 1881 te Haamstede geboren in het gezin van Jan Boot en Pieternella Cornelia Vis. Op woensdag 2 mei 1906 trad hij te Nieuwerkerk in het huwelijk met de op zaterdag 5 maart 1881 te Nieuwerkerk geboren Sara Pieternella van Westen. Boot overleed op woensdag 20 maart 1968 te Haamstede. Uit hun huwelijk werden 3 kinderen geboren. In dit artikel worden een tweetal verhalen van de hand van Boot, geschreven in de streektaaal van de Westhoek van Schouwen, nader bekeken en vergeleken. Een humaan man Boot was een man die gedurende een lang en veelbewogen leven zich ten zeer ste heeft ingezet voor de gemeenschap en talrijke initiatieven heeft ontplooid. Hij was bestuurslid van diverse corporaties en verenigingen, waaronder de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, in het kader waarvan hij diverse studiereizen maakte, onder andere in 1922 naar de Landbouwtentoonstelling in Praag. Hij was hoofdingeland en heemraad van het toenmalige Waterschap Schouwen, medeoprichter en secretaris van de Boerenleenbank en bestuurslid van suikerfa briek "Puttershoek'. Van 1927 tot 1928 fungeerde hij als waarnemend gemeente secretaris van de gemeente Haamstede. Verder was het zijn initiatief om te komen tot oprichting van de Vereniging tot Bevordering van het lager Tuinbouw- onderwijs met als resultaat in 1932 de opening van de tuinbouwschool (thans jongerencentrum Big S) aan het Sluispad. Van 1937 tot 1945 was hij dijkgraaf van de calamiteuze polder Burgh en Westland. Verder was hij actief betrokken bij de oprichting van onder andere de warmwater-vlasroterij, de brandschadeverzeke ring en de kolenbond. Willem Gerarclus Boot op 84-jarige leeftijd. (Coll. mevrouw N. Padmos-Boot, Burgh.) A 103

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2004 | | pagina 105