Plattegrond van Zierikzee uit de Tegenwoordige staat (1751)- Op de Brede of Gasthnisbnig (K) werd eerst de visa/slag en vismarkt gehouden, die daarna verhuisde naar de Sint Domusstraat CM) en in 1804 naar het Sint Jacobshofje (k). (Coll. Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Zierikzee). De grote afslag kende een afslager, een schrijver en vanaf 1628 ook een contro leur. Voor de functie van afslager stelde het Sint Pieters- of Vissersgilde een voor dracht op van drie a vier personen, waaruit de stadsbestuurders een keuze maak ten.17 De visafslag en vismarkt aan de Sint Domusstraat waren net als andere bedrijf stakken volgens het toenmalige gildensysteem georganiseerd. Een deken of 'dekenesse' stond aan het hoofd van de visafslag en -markt. Hij of zij werd bijge staan door enkele ommegangers. De rechten en plichten van de gildenleden waren vastgelegd in een gildenbrief. In 1591 vroeg de dekenesse van de vismarkt aan het stadsbestuur om een nieuwe gildenbrief omdat de oorspronkelijk verlo ren was gegaan. In uitzonderlijke situaties mocht de deken zich laten vervangen door een substituut. Zo vroeg deken Joost Marinusz. in 1758 aan de magistraat of Adriaantje Pietersdochter zijn werk mocht overnemen, omdat hij in de binnen vaart meer kon verdienen 'tot eenig meerder bestaan voor zijn huysgesin'. Na uit voerig overleg ging het stadsbestuur met zijn verzoek akkoord.18 Tekst van de eed die de deken van de vismarkt bij zijn ambtsaanvaarding moest zweren 'Hier sweer ik deeken te weesen van de vischmarck der steede Zierikzee, 't zelve ampt wel en getrouwelyk te bedienen volgens de ordonnantie op de vischmarck gemaakt ofte nog te maaken, de overtreeders van dien te doen corrigeren ende straffen zonder aanzien van persoonen, ende voorts al te doen, dat een goed en getrouw deeken schuldig is te doen 11

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2004 | | pagina 13