De brieven van Dingeman van der Vliet door Marius van der Vliet Op 22 februari 1815 werd in de notulen van de Provisionale Regering der Stad Zierikzee het volgende verzoekschrift vermeld: "Aan de Provisionale Regeering der Stad Zierikzee Geeft eerbiedig te kennen Dingeman van der Vliet Burger en Inwoonder dezer Stad dat hij geen genoegsaam bestaan vindende in de uitoefening der Veeartsenij, bedagt is geworden op eerlijke middelen ter verbetering van het zelve, waartoe hij vermeend zich als nu gelegenheid opdoet door het afsterven van zijn Oom Gilles Karelse de Moote, in leven Commissionair in Graanen alhier. Redenen waar omme den Suppliant zich is keerende tot UEdel Achtbare, met nederig verzoek het UEd Achtte behagen moge hem in plaats van zijnen opgemelden Oom, als Commissionair binnen deze Stad aan te stellen, bereid zijnde om aan deswegens gerequireerd wordende getrouwelijk te voldoen en nog daar en boven aan de Weduwe van zijnen overleden Oom, voor haar en hare Kinderen, gedurende de tijd van vier aaneenvolgende jaaren, als Sustentatie uitte keeren een vierde deel der jaarlijkse zuivere Commissie gelden. T Welk Doende D. van der Vliet" Toen mijn betovergrootvader dit rekest schreef was hij 22 jaar. Het verzochte werd kennelijk toegestaan, want in de stadsannalen wordt hij vermeld als com missionair in granen en meekrap. Verder vervulde hij nog een aantal notabele functies zoals raadslid van Zierikzee en als zodanig zitting hebbend in vele raads commissies met voornamelijk financiële achtergrond, voorzitter van het college van Notabelen van de Hervormde Gemeente te Zierikzee en een aantal neven functies ondermeer lid van het Kollegie van Zetters (College van taxateurs waar men bezwaarschriften over de belasting kon inbrengen) en Brandmeester. Merkwaardigerwijze komt, tot in onze tijd toe, niet ter sprake dat Dingeman van der Vliet de eerste veearts was in Zeeland met als standplaats Zierikzee en behoorde tot de eerste veeartsen van Nederland. Buth vermeldt in 2001 in deze Kroniek, "In 1807 klaagde de Commissie van Landbouw over het gebrek aan vee artsen in de gehele provincie. Na enige tijd zond het actieve bestuur drie jongelie den naar Frankrijk om daar tot veearts opgeleid te worden; onbekend is wat er van hen geworden is. Dingeman van der Vliet, veearts te Zierikzee, was in 1811 te Alfort afgestudeerd, mogelijk was hij één van de drie. De historische werkelijkheid is anders en gecompliceerder. In de officiële veeart- senijkundige literatuur en landelijke archieven wordt hij uitvoeriger genoemd. Afgezien daarvan heeft Dingeman ook zelf zijn visie aan het nageslacht nagela ten, maar hierover was in 2001 nog niets bekend. Het lijkt dus goed om zijn plaats in de stadshistorie te herwaarderen. Wie was Dingeman van der Vliet? Dingeman van der Vliet werd op 28 augustus 1792 te Zierikzee geboren. Zijn 19

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2004 | | pagina 21