de orthografie hanteert. Dingeman varieert de spelling zelfs binnen één epistel. De interpunctie lijkt volkomen willekeurig. De in het Frans geschreven brieven zijn veel homogener. In dat land bestonden veel duidelijker uniforme spelling regels. Slechts enkele woorden komen niet overeen met het hedendaags geschre ven Frans, bijvoorbeeld 'tems' in plaats van 'temps'. Naar vrienden en autoriteiten schreef Dingeman bij voorkeur in het Frans. Deze brieven zijn waar nodig ver taald. Voor de bewerking heb ik me zoveel mogelijk aan het origineel gehouden, indien echter het hoofdlettergebruik en de interpunctie erg uit de hand liepen heb ik deze gemoderniseerd. De spelling en de zinsbouw zijn gehandhaafd, evenals eigenaardigheden zoals het gebruik van het hulpwerkwoord 'hebben' in plaats van 'zijn'. Oirschot Van zijn tiende tot zijn dertiende jaar is Dingeman in huis bij een onderwijzer Söhngen in Oirschot, die een kleine kostschool drijft. Uit deze tijd stammen drie korte brieven, waarin hij zijn ouders bedankt voor de goede gaven zoals de toverlantaarn, de likeurpunch en de wijn; het is niet duidelijk of deze laatste gaven voor de onderwijzer of voor de kleine Dingeman bedoeld waren. De brie ven zijn ondertekend door 'Ued gans gehoorsaam zoontje'. Meester Söhngen houdt Jan van der Vliet op de hoogte, hij schrijft onder andere dat hij zeer tevre den is met zijn leerling, maar hij wisselt ook zakelijke mededelingen uit, gemengd met ander plaatselijk nieuws. 'De booter is gepasseerte Zaterdag zeedert den Marktdag den 28 April een halve stuiver gereezen. Aanstaande Dingsdag is weeder Markt, ik. ben zeer benieuwd wat zij dan kosten zal. Gistern zijn er zes in den Bosch gehangen en één gebrandmerkt, en van dag worden zeven vrouwen gegezelt en gemerkt dit is een complot geweest, dat men nu eindelijk nadat zij veel kwaad gedaan hebben ont dekt heeft en naa merken gestraft. Uw zoon en mijne zoonen zijn er geweest met gezelschap om te zienUit de laatste regel blijkt dat de algemene ontwikkeling niet wordt vergeten. "Ik zie teegenswoordig de Waereld" Als Dingeman benoemd is, gaat hij op weg naar Parijs. Over de reis brengt hij verslag uit aan zijn ouders. De tocht voerde per schip naar Tholen, vervolgens reisde hij naar Bergen op Zoom, waar hij bij bekenden logeerde. De postkoets ging echter pas 1 april naar Antwerpen en dat was voor hem te laat. Er was wel een alternatief, maar dit zou 12 gulden kosten voor een chais (zitplaats), hij vindt dit te veel. Een knecht van zijn vrienden lukte het om een voerman te strikken, die 10 gulden vroeg; Dingeman was hier verontwaardigd over, want met de post koets zou het slechts 3 gulden geweest zijn. Een pleister op de wonde was dat de koetsier hem Antwerpen liet zien. De volgende dag vertrok hij met doorgaan de diligence naar Parijs. De methodische Dingeman hield een boekhoudkundig verslag bij van de reis. In totaal waren de kosten 63,12; diligence, overnachting- kosten en de maaltijden, hiervan werd het leeuwendeel ingenomen door de ver voerskosten ruim 50 gulden, de fooi aan de postiljon inbegrepen. In Parijs meldde hij zich bij de Hollandse ambassadeur, die hem vertelde dat hij de eerste was, hij moest zich zolang maar in de stad vermaken. Zo uit de brieven te vernemen maakte Parijs in al zijn pracht en praal van paleizen en parken een 22

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2004 | | pagina 24