ik nog groeij maar tegen de winter moet ik. tog een paar hebben, ik heb ook een koffer gekocht voor 8 GL. Als we deze prijzen vergelijken met het jaargeld, dan zijn dit toch forse bedragen; hij stond dan ook voortdurend bij de kleermaker in het krijt. De schulden zouden pas afgelost worden na de studie, de tijden zijn dus niet veranderd. "Ik moet de aanstaande maand de jury weer passeeren het welke door order van den minister in vol uniform moet geschieden en mijn vorig uniform door het veel dragen al het beste af is, zo zal ik mijn de maat van een nieuw laten neemen, ik. ben teegenswoordig op cours pratique en moet in dit laatste jaar de ziektens en operatien leeren, alwaar ik een trous met instrumenten voor noodig heb, die door de jury geexamineerd moeten worden, en ik. mijn niet in staat bevind om zonder U hulp het zelve aan te kunnen schaffen want ik ben nog in het kladboek bij de kleermaaker, onse kost is ook weeder opgeslagen, en indien ik. met paaschen aan- genoomen wordt, dan diende ik ook wel zonder geen geld te zijn, hieruit ziet UEd dat het geld niet onnuttig besteed wordt. We zullen deze laatste opmerking maar laten voor wat het is, want waarschijnlijk werd het voortdurende geldgebrek niet alleen veroorzaakt door het dure uniform en de evenmin goedkope studieboeken en ander studiemateriaal die door Dingeman opgevoerd werden om weer een extra geldwissel van zijn vader los te krijgen. Immers door de regels heen leest men dat het studentenleven zijn tol eiste. Het Parijs van die tijd was een stad van grote feesten. Napoleon stond op het hoogtepunt van zijn macht en iedere overwinning werd uitbundig gevierd. "ik heb den 16 augustus (1809) met het feest van Keijzer Napoleon te parijs geweest dat zeer pragtig gevierd werd de gansche stad was s'avonds geillumi- neerd, het paleijs Des Thuilleries was zeer pragtig er was een zeer schoon orchets en s'avonds om neegen uur ging het groote vuurwerk af dat zeer schoon was, de commedien hebben s'avonds te vooren gratis gespeeld. In december was het weer zover. "Ik heb UED brief van den 19 November den 24 met het ingeslooten wisseltje in volmaakte welstand ontvangen, waarvoor ik UEd duisend maaien bedankt. Ik. heb er bet noodig gebruik van gemaaktvoor 't geen ik. UED in mijn voorige brief heb laaten weeten; ik. zoude UEd al eerder geantwoord hebben, maar het feest dat den 3 en 4 deezer te parijs heeft plaats gehad, heeft mijn doen wagten om UEd er iets over te schrijven, het feest gelijk UEd wel denken kunt was pragtig, s'morgens om half elf is zijne majesteit den Keijzer uit het palais Des Thuileries vertrokken, van daar na de kerk, naar het paleis van het wetgeevend ligchaam Hij was in de koets daar hij meede naar de kerk gebragt is den Dag van zijn krooning, en met den zelfde 8 paarden, Zijne Majesteit was in het midden van zijn garde die zeer prag tig was. Den fonteinen hebben dien dagen in plaats van ivaater ivijn gegeeven, en op verscheiden plaatsen is ergevoogelte uitgedeeldden gansche stad heeft dien tij den avonds geillumineerd geweest, ik had gaarne gewild dat UEd bij mijn had geweest, dan had gij dien plegtigheid is kunnen zien, want ik heb ze zeer goed gezien, ik. heb den keijzer zondags vijf maaien gezien. Behalve feesten werd ook de politiek in Parijs geregeld en ook de toekomst van het koninkrijk Holland kwam ter sprake. "UEd vraagt mijn of ik. de kooning van Holland niet te parijs gezien heb, ik heb hem gezien als meede de kooningin, de kooning van Napels, de kooning van Westphalen, de oude kooning van Italien, de kooning van Beieren, van Saxen, en verscheide andere prinsen, ik. zie teegenswoordig de waereld, toen ik. op de fransche 24

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2004 | | pagina 26