Nederlanden vormen, heerst grote ontevredenheid over het bewind van Koning Willem I. Er breken onlusten uit. De inzet van troepen, onder leiding van kroon prins Willem, moet de rust weer herstellen. Dit mag niet baten, want op 4 okto ber roept een Voorlopig Bewind de onafhankelijkheid van België uit. Een week later vaardigt de koning dan ook een Koninklijk Besluit uit, waarin alle mannen tussen de vijfentwintig en vijfendeitig jaar worden opgeroepen hun dienstplicht te vervullen. Als Jan in april 1831 de leeftijd van vijfentwintig jaar bereikt heeft - hij werkt dan als secondant in Delfshaven - wordt hij opgeroepen voor militaire dienst. Hij schrijft later? 'Hier werd ik in 1831 schutter in de Belgische revolutie; was steeds schrijver en gaf les.' Het onderdeel waar hij zijn dienstplicht moet gaan vervullen is het le Bataljon 5de afdeling van de Zuid-Hollandse Schutterij. Zijn eerste kennismaking met het leger had Jan al in 1825, toen hij in de gemeen te Zierikzee werd ingeschreven voor de Nationale Militie. Het Certificaat, nodig als bijlage bij de huwelijksakte, geeft informatie over zijn signalement: Lengte 1 Elle 6 Palm 1 Duim 5 Streep 1 m 6l), Aangezigt rond, Voorhoofd plat, Oogen blauw, Neus spits, Mond groot, Kin plat, Haar blond, Wenkbrauwen idem, Merkbare teekenen geen.' Geschilderd portretje van schutter Manus van der Jagt (Coll. C.J. Boot, Alphen aan de Rijn) Op 9 juni 1832 verleent Majoor F.J. Imans 'bij deze permissie aan den schutter Jan Albertus Manus van der Jagt om zich in den huwelijksen staat te begeven.' Het huwelijk vindt op 13 juni plaats in Zierikzee. Zijn bruid, inmiddels zwanger, is Maria Anthonetta de Munter, geboren in Vlissingen op 3 mei 1811. Op 30 decem ber 1832 wordt hun dochter Helena Johanna geboren. Over de nu komende jaren van het jonge gezin van schutter Manus van der Jagt is niets bekend: zijn vrouw is hoogstwaarschijnlijk bij haar ouders blijven wonen, terwijl hij zijn militaire dienstplicht vervult. Benoeming in Burgh Op 1 maart 1835 ontstaat er een vacature aan de openbare school in Burgh door het vertrek van meester Cornelis van Zuijen. Vanaf 1812 was hij hier schoolmees ter en nu - op drieënveertigjarige leeftijd - vraagt hij ontslag. Dit wordt hem eer vol verleend. Opmerkelijk is dat hij het onderwijs voor gezien houdt om zich als 38

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2004 | | pagina 40