Meester Manus van der Jagt begint nu officieel als hoofd van de school, waar ook zijn vader werkzaam was. Schoolgebouw en woning De school aan de Kerkstraat in Burgh, bestaande uit slechts één lokaal, wordt in de zomermaanden door ongeveer zestig kinderen bezocht, terwijl in december en januari dit aantal kan oplopen tot over de honderd. Verdeeld over drie groe pen krijgen de leerlingen, variërend in de leeftijd van zes tot twaalf jaar, in deze ene ruimte les van de meester. Dat het lokaal niet voldoet aan de eisen, blijkt uit een brief die de gemeenteraad in augustus 1842 ontvangt van Gedeputeerde Staten. De raad dringt aan op ver betering en vergroting van het gebouw. De nieuw aangetreden schoolopziener, mr. M.J. Schuurbeque Boeye, heeft aan GS rapport uitgebracht. Hierin constateert hij dat het lokaal veel te klein is en in een slechte toestand verkeert. Een jaar later, op 10 augustus 1843 wordt de eerste steen gelegd door de oudste zoon van de meester, de zesjarige Frans Johannes. Als een blijvende herinnering wordt een steen in de gevel aangebracht. Burgh krijgt zodoende de beschikking over een schoollokaal van 6 x 13 m, dat aan de eisen van de tijd voldoet. Gevel van de school tussen 1843 en 1916. Na een kleine uitbreiding in 1888 volgde een grondige verbouwing in 1916. De ingang werd toen veiplaatst naar de oostzijde. (Coll. Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Zierikzee) Het jonge meestersechtpaar betrekt met hun dochtertje Helena Johanna de naast de school gelegen dienstwoning. In de volgende jaren breidt het gezin zich uit met zeven kinderen: Frans Johannes (1836), Kornelia (1838), Johanna Willemina (1840), Dirkje (1843), Maria Antoinette (1847), Jan Albertus (1849) en Adriaan (1852). Onderwijs Vanaf 1833 tot en met 1838 maakt de Hoofdinspecteur voor het lager, middelbaar en Latijns onderwijs, mr. H. Wijnbeek, een rondreis door Nederland om zich op de hoogte te stellen van de stand van zaken in het onderwijs. Jaarlijks bezoekt hij 40

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2004 | | pagina 42