Nauwkeurig worden in de verplichte rapportages van de toestand van het onder wijs in de gemeente ook de aantallen leerlingen die de school bezoeken geno teerd. In de nieuwe Onderwijswet van 1857 is voor het eerst een leerlingenschaal opgenomen, die het maximum aantal kinderen per onderwijzer regelt. Onder de oude wet was het nog mogelijk dat één schoolmeester de verantwoordelijkheid had voor 100 leerlingen of meer. Wilde hij hulp van een ondermeester, dan moest hij deze uit eigen zak betalen. Kwekelingen kostten hem niets. De nieuwe wet verplicht de gemeente bij zeventig leerlingen een hulponderwijzer aan te stellen tegen een jaarsalaris van 200. Kwekelingen hebben voortaan recht op 25. In Burgh wordt het aanstellen van een kwekeling aanvankelijk 'te bezwarend geacht'. Het geld ontbreekt en bovendien heeft de school alleen in de winter maanden meer dan zeventig kinderen. In 1861 laten Gedeputeerde Staten weten dat het Burghse schoolhoofd te veel werk heeft. Er moet dan ook een kwekeling worden aangesteld. De raadsleden vinden dit overdreven en zijn niet van plan te helpen. GS denken hier anders over en bevelen de raad nu tot benoeming over te gaan. Er is veel discussie over dit punt, maar het resultaat is toch dat de hoofdonderwijzer 25 krijgt voor het aantrekken van een kwekeling. Jan Albertus Manus van derjagt 1806 - 1881) Maria Anthonetta de Munter 1811 - 1894 (Coll. C.J. Boot, Alphen aan de Rijn) Tien jaar later kijken de raadsleden anders tegen deze zaak aan. In de vergade ring van 3 september 1872 vindt de raad dat 'het ijverige hoofd der school' hulp nodig heeft. Er wordt besloten een geschikt persoon voor deze betrekking te zoeken; meester C. Bakker te Haamstede wordt gedurende een paar winters als hulponderwijzer aangesteld op een jaarwedde van 300. Dat de raad en ook de inwoners van Burgh het werk van hun schoolhoofd waar deren, blijkt duidelijk uit de festiviteiten rond zijn 25-jarig ambtsjubileum. In de Zierikzeesche Nieuwsbode van 4 augustus I860 is een uitgebreid verslag van deze feestdag, waarvoor de belangstelling algemeen is, opgenomen. 42

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2004 | | pagina 44