De bijdragen van collega Van der Jagt zijn zeer divers. Naast de opgaven die hij regelmatig voor zijn vakgenoten maakt, zijn er de lezingen en voordrachten. Uit de onderwerpen die hij kiest komt een brede interesse naar voren. Zo houdt hij lezingen met als titels: 'De Koran der Mohamedanen, hunnen tijdrekening, fees ten en titels', 'Eigenliefde', 'Het genot des levens', 'Staatshuishoudkunde', 'Levensschets van Jan Evertsen', 'De hedendaagse wijsheid' en 'Een schets van de watervloeden in de provincie Zeeland'. Deze voordrachten zijn voor de toehoorders veelal aanleiding tot het stellen van vragen en het maken van opmerkingen, waardoor een levendige discussie ont staat. De notulen van de vergadering op 12 april 1873 vermelden: 'V.d.J. leest voor: eenige door hem uit verschillende werken verzamelde kernachtige spreu ken en gezegden vooral i.v.m. opvoeding en onderwijs. Zij geven aanleiding tot nuttige besprekingen en belangrijke opmerkingen.' De schoolopzieners in de provincie nemen het initiatief om de leden van de ver schillende onderwijsgezelschappen in hun district jaarlijks bij elkaar te laten komen, de zgn. districtsvergaderingen. Kerkstraat in Burgh. De school staat rechts van de wagen. (Coll. Museum De Burghse schoole) Dat de schoolmeester uit Burgh het vakbondswerk een warm hart toedraagt, blijkt uit het feit dat hij in 1873 wordt benoemd tot afgevaardigde naar de Algemene Vergadering van het NOG Nederlands Onderwijzersgenootschap), waarbij de onderwijzersverenigingen zich hadden aangesloten. Hij maakt hier voor, in het bezit van zijn geloofsbrief, de reis naar Arnhem. De maandelijkse bijeenkomsten zijn voor de meesters gebeurtenissen waarnaar men uitkijkt, zoals blijkt uit de verslagen van eerste vergaderingen na de winter stop. In 1853 noteert de secretaris:'... regt aangenaam malkander in welstand weer te zien' en in I860: 'De eerste vergadering leverde zoveel stof tot gesprek op over den verleden winter, den voor onze scholen en beurzen nadelige invloed van de mazelen en het roodvonk, over de werking der wet, ook in 45

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2004 | | pagina 47