Ook de acht kinderen uit het gezin Van der Jagt hebben de schooltijd bij hun vader doorgebracht. Twee zoons. Jan Albertus en Adriaan, worden zelfs door hun vader opgeleid tot kwekeling. In het Beredeneerd verslag van het Lager Onderwijs in de gemeente Burgh van I860 wordt Jan Albertus als kwekeling genoemd. Hij is dan elf jaar oud. Hierbij wordt nog opgemerkt: 'wordt beschouwd als opgeleid wordende tot onderwijzer, maar is daarom niet op school werkzaam als kwekeling'. In het ver slag van 1863 staat zoon Adriaan, geboren in 1852, als kwekeling vermeld; ook weer met de opmerking dat hij opgeleid wordt voor het onderwijs, maar niet op school werkzaam is. Beiden hebben geen loopbaan in het onderwijs gekozen. Als Adriaan in 1874 in het huwelijk treedt met Neeltje Blom uit Haamstede, wordt als beroep 'timmermansknecht' opgegeven. Jan Albertus emigreert naar de Verenigde Staten en wordt uiteindelijk administra teur op een suikeronderneming in Nederlands-Indië. Inktstet aangeboden door het Leesgezelschap Ons Genoegenter gelegenheid van het veertigjarig ambtsju bileum van meester Manus van der Jagt (Coll. Museum De Burghse schoole) Na de uitgebreide aandacht die het zilveren jubileum van de dorpsonderwijzer kreeg, wordt ook de veertigjarige ambtsvervulling niet vergeten. Op zaterdag 31 juli 1875 is er feest. De Zierikzeesche Nieuwsbode van 6 augustus vermeldt: 'De school was versierd, tal van gelukwenschen en geschenken vielen den geachten jubilaris ten deel'. Een dergelijk jubileum is in die tijd geen uitzondering. Collega Simon de Graaff viert in 1878 het feit dat hij zestig jaar geleden zijn vader opvolgde aan de school in Bruinisse. Hij heeft dan al de leeftijd van eenentachtig jaar bereikt. Het jaar daarop doet hij 'slechts node' afstand van zijn betrekking, nadat hem een pen sioen van 817 is verleend. Meester Manus van der Jagt moet genoegen nemen met een veel lager bedrag. In de raadsvergadering van 1 april 1878 wordt zijn ontslagaanvraag behandeld. De raad verleent hem met ingang van 1 oktober van dat jaar eervol ontslag uit zijn betrekking 'onder dankbetuiging voor de vele en goede diensten de gemeente 50

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2004 | | pagina 52