De Zierikzeese manufacturenzaak 'firma johannes ochtman' van 1816-1947 door dr. p. a. a. Klok Inleiding Begin mei 1947 werd mijn overleden grootvader Pieter Arie Albert Klok door zijn winkel heen naar de lijkwagen gedragen om bijgezet te worden in het familiegraf op de Algemene Begraafplaats. Zijn zaak aan de zuidzijde van de Appelmarkt in Zierikzee werd voorgoed gesloten. De winkel en het woonhuis werden verkocht en voor andere doeleinden in gebruik genomen. Daarmee kwam een eind aan 130 jaar manufacturenhandel in het dubbelpand D 360/361. nu nummer 4. Zelf was ik toen 15 jaar en kende alle hoeken en gaten van de winkel, de magazijn ruimten, het atelier, de woon- en slaapvertrekken van het gezin en van het in wonende personeel. Via familieverhalen had ik begrepen dat het een bloeiende zaak geweest moest zijn, met klanten van het hele eiland en ook daarbuiten, met inwonende winkelmeisjes, naaisters en dienstboden, waar het vooral op de wekelijkse marktdag een komen en gaan van klanten was geweest. Maar ik had er bijna nooit een klant gezien en Opa Piet sloot de winkeldeur op een doorde weekse dag achter zich, als hij met mij een fietstochtje wilde maken. In de maga zijnen waren alleen nog restanten winkelvoorraad aanwezig: kasten en kisten met allerlei lappen, stalen, garen, band en knopen. In het atelier stond een paspop, die ik met onverkochte coupons mocht aankleden, want een naaister werkte er niet meer. Behalve grootvader woonde er alleen nog een huishoudster. Het was helemaal geen bloeiende zaak meer. Waar berustten die verhalen dan op? En waarom was het niet de winkel van Pieter Klok, maar de 'Firma Johannes Ochtman', zoals op het briefpapier stond en boven de ingangsdeur? Met die vragen begon ik, ver na het overlijden van Pieter Klok, een zoektocht naar feiten, die de verhalen konden bevestigen of weerleggen.Wat had ik, behalve die verhalen, die 'oral history', aan gegevens in handen? Een stamboom van de familie Ochtman van 1781 tot 1910, een dik album met gedateerde en van namen voorziene foto's van de families Ochtman en Klok uit de periode 1855 - 1940, verder bewaard Firma JOH. OCHTMAN gebleven krantenknipsels en drukwerk betreffende de zaak - en de familie. Al met al genoeg aanknopingspunten om de archieven in Zierikzee en Middelburg te gaan raadplegen en te proberen de geschiedenis van de manufacturenzaak vanaf 1816 na te gaan. Aankoop van een winkelpand Johannes Ochtman, de oprichter van de manufacturenzaak, was door zijn vader Hendrik Johan Ochtman in Dreischor opgeleid tot kleermaker, net als zijn oudere broers Herman en Samuel. In 1811 verhuisde Hendrik Johan met zijn vrouw Klara de Blok en de jongste kinderen naar de Schouwsche Botermarkt B 457, nu Varremarkt 24, in Zierikzee. Johannes wilde het kleermakersvak niet als hoofd beroep gaan uitoefenen, maar zich als koopman vestigen in de toen opkomende handel in 'manufacture goederen'. Johannes' vader vond dat een goed idee. Zelf 53

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2004 | | pagina 55