laten dopen. Desondanks is Eleonore binnen die kerk nooit geheel geaccepteerd. Samuel Johannes werd tussen 1875 en 1895 lid van een aantal besturen in Zierikzee; hij werd gemeenteraadslid, lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeland en van een aantal plaatselijke charitatieve instellingen als het Burgerlijk Armbestuur. Wanneer de manufacturenzaak van Johannes Ochtman ooit officieel 'Firma Johannes Ochtman' werd genoemd, is niet meer te achterhalen. Samuel Johannes heeft na de overname van de zaak in 1867 de handelsnaam niet veranderd en is zaken blijven doen als Firma Johannes Ochtman. Hij ondertekende zijn advertenties met Johannes Ochtman. In 1896 werd Samuel 57 jaar. Zijn bedrijf viel hem zwaarder en het leek erop dat zijn zoon Johan Adolf een ander vak zou kiezen. In het begin van dat jaar nam hij Pieter Arie Albert Klok als nieuwe 'reiziger' in dienst, een jonge man die als werk zoekende van Delft via de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden was afgezakt naar Schouwen, mogelijk met een aanbevelingsbrief van eerdere werkgevers. Pieter ging voor Samuel de buitendienst doen voor een jaarsalaris van 400. De gezondheid van Samuel Johannes ging in 1899 vrij snel achteruit en hij over leed op 12 oktober van dat jaar. Besloten werd dat Eleonore Ochtman-Cornet met de oudste nog inwonende dochters, Henriëtte en Clara, de zaak onder de bekende firmanaam zou voortzetten en de 'reiziger' bij veel meer zakelijke handelingen zou betrekken. Het overlijden van Samuel Johannes betekende dat er weer een inventaris opgemaakt moest worden en een Memorie van aangifte voor de Successiebelasting. Het bleek dat de inkomsten uit de zaak tijdens de laatste levens jaren van Samuel nog verder verminderd waren tot een bedrag tussen de 1.750 en 1.999; ook het salaris van Piet Klok zakte terug tot 250 over het jaar 1899- De weduwe Ochtman-Cornet ging zonder goede zakelijke vooruitzichten de nieuwe eeuw in, met zorgen over haar nog thuis wonende kinderen, haar zaak en het overgebleven minimum aan personeel. Het zakendoen werd voor Eleonore een kwestie van er het beste van maken, te zien het hoofd boven water te houden om het gezin te kunnen kleden, van eten te voorzien, de kinderen een goede scholing te geven, en om met zo min mogelijk personeel de zaak draaiend te houden. Vier winkels van Ochtman op de Appelmarkt tussen 1900 en 1913 In 1900 verkopen Adriaan Munters en Robina Johanna Munters-Ochtman hun beddenzaak aan Dirk Ochtman, een zoon van de vroegere beddenhandelaar Pieter Marinus Ochtman en derhalve een volle neef van Robina. Dirk kwam met zijn gezin boven de zaak te wonen. Vanaf dat ogenblik waren er aan de zuidzijde van de Appelmarkt vier 'zaken van Ochtman' in bedrijf: op de hoek met de Korte Sintjanstraat de boekwinkel van Lodewijk Ochtman, de zoon van Samuel, daar naast de manufacturenzaak van de Firma Johannes Ochtman, vier huizen verder de winkel met papier en kantoorbenodigdheden van Reinhard Willem Jacob Ochtman, de zoon van Samuel en daarnaast de beddenzaak van Dirk Ochtman. In 1901 trouwde Eleonore's dochter Clara Alida met Pieter Arie Albert Klok, die inmiddels naast de 'buitendienst' ook veel werk in de zaak uit handen van Eleonore nam. In de huwelijksakte werd Pieter Klok omschreven als koopman, hoewel de leiding van de Firma nog jaren in handen zou blijven van de weduwe Ochtman-Cornet. Maar voor onderhandelingen met vertegenwoordigers van fabrikanten en andere leveranciers was het goed dat Pieter zich niet langer als bediende hoefde voor te stellen. Clara en Pieter betrokken een kleine woning 6l

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2004 | | pagina 63