schuin tegenover de zaak op de Appelmarkt. Hun twee kinderen, Maarten en Eleonore, werden daar geboren. Achter en boven de manufacturenzaak bleven Eleonore Ochtman-Cornet, haar dochters Henriëtte en Célestine, haar zoon Johan Adolf en een dienstbode voorlopig wonen. Pieter Klok verzorgde ook de wisselende uitstallingen in de etalages en in 1903 won de zaak daarmee een derde prijs van het organiserend comité. Nadat in de eerste jaren van Eleonore's beheer van de zaak het inkomen nog daalde, met als dieptepunt het jaarinkomen over 1902 van 1.650, volgde er een geleidelijke stijging. Vanaf het jaar 1905 tot en met 1913 wist Eleonore jaar lijks een resultaat te boeken tussen de 2.000 en 2.500 Het salaris van Pieter Klok nam in diezelfde periode toe van 200 tot 850 per jaar. In 1910 werd Pieter Klok eigenaar van het dubbelpand Appelmarkt D 360/361 via een onderhandse akte van verkoop en overdracht. Pas in 1913 ging hij er met zijn gezin wonen. Om wat extra eigen inkomen te verkrijgen werd Clara Klok- Ochtman agente van de American Steam Laundry in Arnhem, hetgeen ze per advertentie aan potentiële klanten liet weten; zij nam te wassen, stomen en stijven overhemden, boorden en manchetten van klanten in, zorgde voor verzending naar Arnhem en liet het schone en gesteven goed weer bij de klanten bezorgen. Dat leverde haar een klein extra inkomen op. D 366 D 365 D 364 D 363 D 362 D 361/360 D 359 bedden papier 's Lands pak siga manu boek zaak en kantoor Kamer huis ren facturen handel boekhandel voor make Dirk Reinardus Schouwen- rij wed. Lodewijk Ochtman Ochtman Duiveland Eleonore Ochtman Ochtman- Cornet Zuidzijde Appelmarkt Post- straat Noordzijde Dam Winkels van Ochtman op de Appelmarkt (1900 tot ca 19159. De Firma Johannes Ochtman onder leiding van Pieter A.A. Klok, 1916 -1947 In 1916 verliet Eleonore Ochtman-Cornet de Appelmarkt en droeg de manufactu renzaak volledig over aan Pieter Klok. Ook hij bleef als zelfstandige koopman handelen onder de naam 'Firma Johannes Ochtman', zoals te zien is op zijn eerste forse advertentie in de Zierikzeesche Nieuwsbode. Pieter Klok werd eigenaar van de zaak, waarvoor hij bijna 20 jaar in loondienst had gewerkt en die nu 100 jaar bestond. Maar er was in 1916 tijdens de eerste Wereldoorlog geen reden voor een feestelijk jubileum. Als eigenaar veranderde hij weinig; de manier van in- en verkopen bleef ongewijzigd en de inrichting van de winkel, de magazijnen en de woonruimten bleven ook gelijk. Er was geen geld over voor uitbreiding van het assortiment en hij had gezien dat geld lenen risico's met zich mee bracht, die hij met het oog op zijn gezin niet wilde lopen. Hij wist ook dat, zelfs in de jaren met weinig inkomsten, er voldoende verdiend 62

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2004 | | pagina 64