werd voor het huishouden en om de enkele dienstbode en winkeljuffrouw te kunnen betalen. Maar je moest geen ernstige ziekte in het gezin krijgen, want dat kostte handen vol geld, zoals Pieter gezien had tijdens het ziekbed en na het overlijden van Samuel Johannes Ochtman. De bloeitijd van de Firma Ochtman was al sinds I860 voorbij, maar dat kon ook gezegd worden van de hele manu- facturenhandel. Wie niet tijdig had omgeschakeld naar verkoop van confectiekle- ding en mode-artikelen, kreeg het moeilijk en zag zijn status terugzakken van manufacturier tot net iets meer dan koopman in garen en band. Pieter en Clara gingen dus kleinschalig verder. De klanten die trouw bleven, kwa men omdat er als vanouds kwaliteit werd geleverd en de bediening vriendelijk was. Wat verkocht werd en 'goed liep', werd door inkoop aangevuld en daar bleef het bij. In 1916, het eerste boekjaar als eigenaar, kwam Pieter Klok tot een inkomen tussen de 700 en 800; dat was slechts de helft van het inkomen dat de weduwe Ochtman-Cornet het jaar ervoor nog kon behalen. In de volgende vijf jaren wisten Pieter en Clara de resultaten te verbeteren en kwamen ze uit op een belastbaar jaarinkomen schommelend tussen duizend en vijfentwintighonderd gulden. Hoewel Samuel Johannes Ochtman en Pieter Klok geen ras-ondernemers genoemd konden worden in de zin van hun voorgangers Johannes Ochtman en diens vader Hendrik Ochtman, waren ze beiden wel betrokken bij vele maatschappelijke en economische ontwikkelingen van hun tijd. Pieter werd als lid of bestuurslid opge nomen in de Burgerwacht, het Burgerlijk Armbestuur, de Schutterij, een loterijclub, de Zierikzeesche IJsvereeniging, de Vrijwillige Brandweer, Sociëteit Sans-Souci en het Comité voor de oprichting van het vliegveld Haamstede. Ook werd hij lid van het Bestuur van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeland en reisde regelmatig op en neer naar Middelburg voor de vergaderingen. In de loop der jaren werden heel wat foto's gemaakt van bestuurscolleges in de stad en Pieter Klok is op vele afbeeldingen in de boekjes "Kent U ze nog... de Zierikzeeënaars?" te zien in één of andere functie, dan wel als toeschouwer, meestal als de langste man op de achterste rij, letterlijk als een "geziene figuur". Hoewel er in 1916 nog geen opleiding voor een Middenstandsdiploma bestond, zal Pieter Klok zijn vakkundigheid, kennis van waren en van boekhouding, heb ben moeten aantonen om zelfstandig ondernemer te kunnen worden. pMSF*»» Ondergetesksnde heeft de eer te hsriohten, dat hij de zaak in Manufacturen, Wol, Sajet, Garen en Band- Artikelen, Karpetten, Kleeden, Gordijnen enz., Dames- en Heeren Gemaakte Ondergoederen, Heeren Overhemden, Boorden, Manchetten, Dassen enz., gedreven onder de Firma JOH. OCHTMAN, voor elyen rekening voortzet. Hopende zloh door nette en prompte bediening, alsmede door billijke prijzen het vertrouwen waardig te maken, sedert jaren door bovengenoemde firma genoten. Hoogachtend, Firma JOH. OCHTMAN, 3F». ZSL ÜLa O JHEL. Advertentie overname manufacturenzaak. 63

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2004 | | pagina 65