sa. sa. wiet, r5I Aan het einde van het schooljaar 1922, deed Maarten Klok eindexamen aan de Rijks-HBS en ging naar de Kweekschool voor Onderwijzend Personeel. Hij wilde leraar Duitse Taal worden. Zijn vader besefte dat Maarten hem later niet zou opvolgen als manufacturier. Inmiddels was er, behalve de zakelijke zorg, ook ernstige ongerustheid ontstaan over de gezondheid van Pieters vrouw Clara Alida, die een levensbedreigende oogaandoening bleek te hebben. Clara overleed in 1923, 44 jaar oud, in haar geboortehuis boven de winkel. Pieter kocht een graf ruimte voor haar naast het graf van haar vader Samuel Johannes. Uit de Memorie van Successie bleek dat de waarde van de winkelvoorraad nog maar een fractie was van die in I860, dat er maar weinig van klanten te vorderen viel en dat de hoeveelheid contant geld minimaal was. De conclusie is dan ook dat de Firma Johannes Ochtman in 1923 niet goed meer functioneerde en hoegenaamd geen rendement opbracht. Kon Pieter Klok er niet mee stoppen en de zaak verkopen? Nee, dat was geen optie. Hij zou het pand nog wel redelijk hebben kunnen verkopen, maar good will voor de zaak mocht hij niet verwachten. Stel dat hij het pand voor 7.000 had verkocht en met die opbrengst zijn schulden voldaan, dan had hij te weinig overgehouden om ergens onderdak te vinden en zijn kinderen te kunnen onder houden. Zou hij als 50-jarige nog bij iemand in dienst genomen worden? En dus ging Pieter Klok als koopman door en bleef de Firma op de Appelmarkt bestaan. In 1932 kreeg hij zijn enige kleinkind, een zoon van Maarten Klok en Lien Merle, die volledig naar hem vernoemd werd en die later een familie- en zakengeschie- denis over de Firma zou schrijven. Pieter woonde achter de zaak. Er was na het vertrek van zijn kinderen alleen nog een inwonende huishoudster; winkelpersoneel had hij niet meer, maar nog wel een knecht/bediende voor het ophalen en wegbrengen van was- en strijkgoed en voor het afhalen van wat nieuwe manufacturen bij cle Koophandel aan de Nieuwe Haven of bij het tramstation van de RTM. Pieter hield, ondanks zijn geringe omzet en klantenkring, de standaard van de Firma Johannes Ochtman zo hoog mogelijk; hij kende iedere klant persoonlijk, kon goed met hen omgaan en deed wat hij beloofde. Pieter was lid van het oprichtingscomité voor het Vliegveld Haamstede. Hij heeft genoten van de opening ervan en van de indienststelling van de "Zeeuwse Lijn", de luchtverbinding van Amsterdam-Schiphol via Rotterdam-Waalhaven en Haamstede naar Souburg bij Vlissingen. ■A?itl (Kamer van (A 'ccphancfe/ en (jFabriekcn veer tie (Aveuuwcbc (Ailantlen. C/tier ik% ec. Visitekaartje P. Klok als lid Kamer van Koophandel. 64

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2004 | | pagina 66