Waar zijn bloempottegels gemaakt Vindt de ontwikkeling en eerste bloei van het bloemstilleven op schilderijen plaats in de drie steden Antwerpen, Middelburg en Utrecht, het pendant als bloempotschildering op tegels ontstaat tegelijk in veel meer steden. Eigenlijk maakte wel iedere majolicabakkerij in de Noordelijke Nederlanden één type bloempottegel, zo niet meer (afb.9, afb.10, afb.ll). En er hebben alleen al in Holland in de zeventiende eeuw enkele tientallen plateelbakkerijen bestaan. Natuurlijk kunnen de betreffende in een bepaald centrum gemaakte bloemvaas tegels het meest aangetroffen worden in of in de directe omgeving van de tegel- aanmakende stad. In landstreken, zoals Schouwen-Duiveland, die niet kunnen bogen op een eigen plateelbakkerij, vinden wij overigens niet een ongelimiteerd aantal ingevoerde verschillende typen bloempottegels terug. Het betreft een beperkt aantal typen. Dit kon ook recent bij het samenstellen van een overzicht van de op Goeree-Overflakkee voorkomende verschillende tegels worden beves tigd (Van den Berge 2003).7 Waar zijn de bloempottegels van Oude Haven 3 gemaakt? Drie verschillende typen bloempottegels werden in het keldertje van Oude Haven 3 aangetroffen (afb.2, afb.12). Tot de overgebleven tegels behoort de meest in Gouda bij de plateelbakkerij Verswaen gemaakte bloempottegel. Het model heeft gedurende een flink aantal jaren een opvallend constante uitvoering gekend met op het vaaslichaam (de cupa) meestal vijf, maar ook wel zes, verti caal geplaatste dikke banen (eigenlijk ribbels), steeds zonder dikke eindstippen op de S-vormige handvatten en een altijd praktisch volledig identieke uitvoering van het symmetrisch opgebouwde bloemboeket. Het boeket is hoog opgebouwd met het bekende vierbladbloempje terzijde en aan top een breed uitgevoerde vijfbladbloem met een dik aangezette basisstip als vruchtbeginsel en drie sprietjes als meeldraden. De hoekfiguur is altijd dezelfde zeldzaam voorkomende ossen kopvariant, die wij alleen bij dit bloempottype tegel zien toegepast. De voluten van de hoekfiguur vertonen plaatselijke verdikkingen, bedoeld als blaadjes, zoals wij dat op bepaalde tegels ook wel fraaier kennen als plastisch geschilderd blad werk van het Italiaanse 'a fogli' ornament. Van dit type bloempot kan praktisch bij iedere archeologische opgraving in de binnenstad van Gouda bij tegelvond sten wel een voorbeeld worden gevonden. In het museum De Moriaan komt nog een schouwpartij met 92 van dergelijke bloempottegels voor afkomstig uit het Goudse weeshuis aan de Spieringstraat (afb.13). Omdat dit type bloempot in grote hoeveelheden gedurende een vrij lange tijd gemaakt werd, vormt het Gouda's signaleringstegel bij uitstek (afb.l4a+b). De tegel kan op diverse andere plaatsen in het Zeeuwse en op Goeree-Overflakkee veelvuldig worden aange troffen.8 De tegel van afbeelding 14 uit een keldertje van een pand in Vlissingen is een sleutelstuk omdat het op zijn achterzijde een ander Gouds icoon draagt: dat van de waterdragende dienstmeid. De afbeelding van een waterdragende dienstmeid9 komt veelvuldig, maar natuurlijk niet uitsluitend, voor op in Gouda gemaakte plateelproducten (afb.15). Ook stelt de vondst in een Zeeuwse stad van een margrietrandnoppenbord met als centrale afbeelding eveneens een waterdraagster10 ons in staat te komen tot de constatering; dat niet alleen tegels uit Gouda naar Zeeland werden geëxporteerd, maar evenzeer en waarschijnlijk in dezelfde hoeveelheden, andere plateelbakkersproducten, zoals schotels (afb.16). Ook van de andere in het keldertje Oude Haven 3 aanwezige typen bloempotte- 71

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2004 | | pagina 73