afkomstige vroeg zestiende eeuwse cuenca vloertegels bekend, waarschijnlijk gemaakt in Sevilla of haar voorstad Triana.16 Het pand werd vroeg in de zestiende eeuw gebouwd door Jacob Cornelisz de Huybert en het moet een waarlijk vor stelijk onderkomen zijn geweest. Inderdaad nam keizer Karei V er in juli 1540 zijn intrek, in 1572 Willem van Oranje en in 1576 sloeg de Spaanse veldheer Mondragon er zijn hoofdkwartier op (Westendorp Boerma 1946). De vondst van de cuenca-tegels in Zierikzee dateert al weer van zo'n 65 jaar geleden, maar er is tot nu toe in de Noordelijke Nederlanden geen tweede plaats met ingebrachte in Spanje gemaakte majolica tegels bekend geworden. Deze vondst in Zierikzee blijft dus voor Nederland een uniek gebeuren. De Spaanse cuenca tegels zijn nog steeds in de vaste opstelling van het museum te Zierikzee te bewonderen. Het voorkomen in Zierikzee van in Spanje gemaakte vloertegels betekent in ieder geval het al vroeg bestaan van een zeer uitgebreid netwerk van handelsrelaties en dat ook al vroeg een zeker gedeelte van de bevolking van Zierikzee tot grote welstand was gekomen, en dit op een vroeger moment dan in enige andere Hollandse of Zeeuwse stad. Zierikzee zal overigens niet zozeer geduid moeten worden als een op zichzelf staande belangrijke haven, maar meer als een belang rijke voorhaven van de toen belangrijkste handelsplaats Antwerpen. Naast de 'verre'-handel met de Oostzeelanden/ Frankrijk/Spanje/Italië/De Levant en de beide Indien heeft er al vroeg een zeer levendige handel bestaan tussen de diverse Hollandse en Zeeuwse steden onderling (Sandberg, 1978). Door een fijn mazig lijnennet van beurtvaarders, die op vaste tijden goederen vervoerden, waren alle steden met elkaar verbonden. Het is bekend dat dergelijke, door beurtschepen te onderhouden, verbindingen hebben bestaan tussen Zierikzee met Goes en Middelburg, maar ook tussen Zierikzee en Rotterdam en nu, gezien de aanwezigheid van Goudse tegels op Schouwen-Duiveland, dus mogelijk ook met Gouda/De Hollandse IJsselstreek. Connectie Schouwen-Duiveland en Gouda/Goudse IJsselstreek De aanwezigheid van veel in Gouda gemaakte tegels in de depotcollectie van het Museum te Zierikzee en op locaties elders op Schouwen-Duiveland wijst op levendige vaste handelscontacten tussen Gouda en Schouwen-Duiveland. Weliswaar vermeldt Jhr. Sandberg in zijn proefschrift over Zeeuwse overzet- en beurtveren (1978) niet een verbinding tussen Schouwen-Duiveland met Gouda of de Hollandsche IJsselstreek, maar gezien de overvloedige aanwezigheid van gele ijsselsteentjes op Schouwen-Duiveland zal deze zeker hebben bestaan. Mede dankzij de ligging aan open water expandeerde in de loop van de vijftiende eeuw de baksteenindustrie langs de Hollandsche IJssel fors (Hollestelle 1976). In de zeventiende eeuw kreeg het gebruik van Hollandse (gele Goudse, maar ook rode Leidse) bakstenen vrijwel de overhand in Zeeland (Hollestelle 1976). Voor de gehele Zeeuwse archipel is er na de middeleeuwen geen sprake meer van een eigen omvangrijke baksteenproductie. De eilanden Schouwen en Duiveland vormden hierop geen uitzondering. Alles wijst op een intensief scheepvaartver keer tussen Holland en Zeeland, waardoor de transportkosten relatief laag konden blijven. Zoals bleek uit de vondst van Goudse tegels in het keldertje in Zierikzee, maar ook uit de aanwezigheid van in Gouda gemaakte tegels op andere locaties op Schouwen-Duiveland, werd naast veelvuldig vervoer van ijsselsteen uit de buurt van Gouda, blijkbaar uit deze stad ook andere ceramiekproducten in royale mate aangevoerd, zoals majolica schotelgoed, pijpen en wandtegels. 73

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2004 | | pagina 75