'De opgravingen vonden plaats in een grote werkput (links) en een diepe sleuf rechts (Coll. Gemeentearchief Schouwen-Duiveland. Zierikzee) recente, maar ook eeuwenoude, die zij opgroeven op plaatsen waar vroeger een kerkhof had gelegen (op bestaande begraafplaatsen mocht men immers niet gra ven). Dus was het logisch dat Vinken met Huizinga in het voorjaar van 1951 meeging naar Nieuwerkerke op het Zeeuwse eiland Schouwen. Maar Vinken had nog een ander doel dan het meten van schedels. Het ging hem om de anatomie van het lumbale wervelkanaal (dat is het ruggenmergkanaal in het onderste gedeelte van de ruggengraat, ter hoogte van en vlak boven het bekken). Voor de reden van die belangstelling moeten wij drie jaar teruggaan in tijd. In 1948 zag Henk Verbiest, neurochimrg aan de Utrechtse universiteitskliniek, drie patiënten die snel moe werden van staan of lopen. Hun benen werden slap en ze kregen er een doof of tintelend gevoel in. Als ze gingen zitten, verdwenen de klachten. Hij maakte contrastfoto's van het laagste stuk van het wervelkanaal en zag dat het halverwege vernauwd was, als bij een zandloper. Daardoor was het zenuwstelsel ter plaatse in de verdrukking gekomen. Het vernauwde stuk van de wand verwijderde hij operatief, waarna de klachten waren verdwenen. Dit was een interessante vondst. Het ging hier kennelijk, zo stelde hij niet zonder trots, om een nieuw ziektebeeld. Verbiest nam aan dat die abnormale vernau wing in het midden van het lumbale wervelkanaal aangeboren moest zijn. Maar dat riep de vraag op hoe het kanaal er bij normale mensen uitzag. De normale vorm zou alleen gevonden kunnen worden door metingen aan een groot aantal wervelkolommen en daarvoor moest hij in het Anatomisch Laboratorium zijn, en wel bij de hoofdassistent die zich voornamelijk bezighield met metingen aan het menselijk lichaam. Dat Verbiest bij Huizinga aanklopte voor meer informatie over de afmetingen van het wervelkanaal, was een gebeurtenis die indaik maakte. Verbiest, met zijn geweldige postuur, stapte uit zijn in de hele stad bekende, grote, zwarte Amerikaanse auto. Hij was een bekende persoonlijkheid in het universitaire Utrecht en zijn nieuwe specialisme, de neurochirurgie, genoot het hoogste aan zien van alle medische vakken. Daarmee vergeleken behoorde een niet-klinisch 88

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2004 | | pagina 90