Hoor ik zo klaar één stem. naast onbegrepen talen: „Alzo zijt gij, o mens, ook sterven toegezegd Wanneer dan 't land zijn oude vorm weer heeft hernomen, Dan heeft d'archeoloog ons deze les gebracht: „Wij gaan als sterflijk mens, in 't heden der geslachten Aan deze aard' voorbij, als schepen in den nacht Een half jaar na de opgravingen stond Huizinga de provinciale pers zelf te woord, waarbij hij humor, retorisch talent en ambitie met elkaar verbond in de zinsnede: 'Van de Afrikanen en de Papoea's weten wij op het ogenblik meer dan van de Nederlanders en wij streven er nu naar, aan deze toestand een eind te maken.'12 Maar wat hij nou precies geconcludeerd had, zei hij niet in dat vraagge sprek. Het antwoord van een wetenschapper is altijd vervat in een wetenschap pelijke verhandeling en de totstandkoming daarvan kost tijd. Soms jaren. Vinken ging ook aan de slag. Hij mat met een schuifmaat de holte in elk van de vijf lendenwervels, in voorachterwaartse richting en in dwarse richting. Door de combinatie van al deze metingen ontstond een gemiddeld kanaal dat de vorm bleek te hebben van een zandloper, met een vernauwing halverwege, voorname lijk in voorachterwaartse richting. Het artikel The human lumbar vertebral canal: a biometric study' verscheen in 1952 in de Proceedings van de Academie van Wetenschappen.13 Zoals dat hoorde in die tijd stond de naam van het hoofd van het instituut, Huizinga, voorop, de geraadpleegde statisticus nummer twee en die van de jonge leerling-onderzoeker, Vinken, als derde. Het was wel Vinkens eer ste wetenschappelijke publicatie. Huizinga zou pas jaren later publiceren over zijn Zeeuwse bevindingen. Opgegraven skelet nabij 'Schutje', (archief P.J. Vinken) 94

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2004 | | pagina 96