BETEKENIS DER OPGRAVINGEN TE NIEUWERKERK Spreekbeurten op Schouwen-Duiveland Van meet af aan volgde de regionale 'Vereeniging Stad en Lande van Schouwen- Duiveland' uiteraard de opgravingen met belangstelling. Zo staat in de notulen van de bestuursvergadering van 12 april 1951 te lezen dat de voorzitter 'al enige malen een kijkje is wezen nemen, welk werk helaas gestagneerd wordt door de vele regens, doch wat tot hiertoe aan de verwachtingen beantwoord.' De secreta ris wordt gevraagd om Huizinga te benaderen of hij op een volgende bestuurs vergadering 'een populair praatje' wil houden over doel en nut van het werk." Blijkbaar zegde Huizinga toe, want in het jaarverslag over 1951, vastgesteld in de vergadering van 31 maart 1952, valt het volgende te lezen: 'Wie had kunnen ver moeden dat zulk een groot aantal bezoekers aanwezig zou zijn, toen dit voorjaar Dr. J. Huizinga zou spreken over de betekenis van de opgraving te Schutje, die toch in hoofdzaak voor de anthropologische wetenschap doelmatig zou zijn, omdat die hier in het daglicht bracht de resten onzer voorouders. En toch was daar intense belangstelling, wat uit de vragen bleek."4 Dr. J. Huizinga sprak voor „Stad en Lande". In een vergadering van de vereniging „Stad en Lande van Schouwen. Dulveland", welke onder voorzitterschap van dr. J. J. Westendorp Boerma in de Concertzaal te Zierikzee werd gehouden, sprak ds. J. Huizinga, an- thropolöog te'Utrecht, over de betekenis van de opgravingen te Nieuwer- kerk voor de anthropologic. Hij ging uitvoerig de ontwikkeling van de mens na en wees de ingebur gerde opvatting, dat men hier in de bevolking een vermenging met Span jaarden liad, beslist van de hand. Sprekend over opgravingen en vond sten in ons gewest, drukte dr. Hui zinga in percenten uit, welk getal van bepaalde groepen in elk dier on derzoekingen naar voren kwam, daar bij wijzende op het feit, dat de gemid delde vorm, welke geconstateerd wordt, de doorslag geeft. Men kon vaststellen, dat er een overeenkomst valt op te merken tus sen het gevondene te Saaftinge. Rei- merswaal, Nieuwlande en misschien THOLEN ZOMERDIENSTREGELING AUTOBUSSEN T. A. D. In de nieuwe zomerdienstregeling, welke 20 Mei a.s. ingaat, vertrekt de eerste bus uit St. Annaland tien minuten later dan met de win- terdienst. Bii de wintel-dienstregeling ver trokken de eerste bussen uit St. An naland en Stavenisse 6.10 uur en 6 uur, thans wordt dit dan resp. 6.30 uur' en 6.15 uur. Inplaats van 7 ritten zijn er by de nieuwe dienstregeling 8 ritten. De laatste bus vertrekt dan uit St. Annaland te 19.15 en uit Stavenisse te 19.00 uur. Met deze laatste bus is men dan te 20.00 uur te Bergen op Zoom, vanwaar men te 20.25 uur weer kan vertrekken., zndnf- men te ook te Nieuwerkerk. In de laatst ge noemde plaats werd acht m3 mate riaal geborgen, alsmede wat scher ven en sieraden, die dienstig kunnen zijn om te komen tot een juiste da tering en de bepaling van het ge slacht. DRIE PERIODEN Het ligt voor de hand, aldus dr. Huizinga, dat men komt tot drie pe rioden. Men heeft de resten, gevon den in tufstenen kisten, waarvan die, welke gevonden werden onder het conterfort van de laatste kerk aldaar een vroege' periode kunnen beteke nen. Voorts de Oost-West begrave- nen, die georiënteerd zyn op en tij dens het bestaan van de kerk en ten laatste de minder volgens de regels der gewoonte georiënteerden, waar van zelfs sommigen begraven zijn over de fundamenten van <5e laattt bestaande kerk heen en dus de jongst begravenen moeten zijn geweest. Dit materiaal moet echter nog nauwkeurig worden onderzocht. Het zal nog lang duren, alvorens hierover een rapport kan worden gepubliceerd. Deze lezing heeft de luisteraars doen ervaren, dat anthropologie een terrein is vol voetangels en klemmen. Een gedeelte van de gevonden scher ven en sieraden, alsmede een aantal kaarten en tekeningen, waren ten toongesteld. 'Dr. Huizinga beant woordde na zyn lezing nog enige vra gen. De zomervergadering van „Stad en Lande" wordt op 26 Mei in Haam stede gehouden. 95

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2004 | | pagina 97