verbreedt deze met een aantal culturele componenten, zoals openluchtvoorstel lingen over het Oproer van Zierikzee. Elementen van educatie, recreatie en mari tieme cultuur worden, in de woorden van de gemeente, 'op levendige wijze geïntegreerd, waarbij gebruik gemaakt wordt van een aansprekend, bij de stads geschiedenis passend, thema.' En dat thema is 'Zierikzee Geuzenstad'. In de toe lichting op het plan lezen wij over de rondgang door Zierikzee met en door de familie van de scheepsbouwer meester Michiel Lievens, bezien tegen het decor van de tachtigjarige oorlog en de Spaanse furie van 1576: 'We zien de zoon van de scheepsbouwer die ons laat zien hoe tijdens de Spaanse furie werd geleefd; er wordt een gevecht tussen de Spanjaarden en de Zierikzeese burgers getoond dat ontstaat wanneer de burgers door de ondergelopen landerij en varen om voedsel voor de stad te halen; ive zijn de jury in de rechtszaak tegen de broer van de scheepsbouwer die ervan wordt verdacht met de Spanjaarden te heulen Vervolgens vinden we in het Stadhuis, annex Maritiem museum een aantal museumstukken van de voorbije periode getuigen. Daar vinden we ook een der schepenen die uitleg geeft over de maritieme historie van Zierikzee met behulp van een aantal museale objecten. Terug in de haven kan de bezoeker instappen voor een rondvaart door de Oude haven naar de nieuwe haven Met een programma als hier beschreven ontstaat een structuur van samenhangende voor zieningen in Zierikzee De provincie ziet het project als een pilot-project in het kader van 'Zeeland Maritiem'. Ook het Ministerie van Economische Zaken is positief. Het project krijgt de naam 'Museumhaven Plus' en getuigt van visie. Om de investeringskosten van het 'Museumhaven Plus' - project te drukken, zoekt de gemeente in de herfst van 1997 grensoverschrijdende samenwerking binnen de Euregio Scheldemond met het Scheepvaartmuseum in Baasrode (België), waar door Europese subsidie (Interreg II) binnen bereik komt. De museumhaven komt in ander vaarwater. De exploitatiekosten van de museumhaven, waaronder begre pen het jaarlijkse tekort op het onderhoud van de schepen, zijn ondergebracht in de exploitatiekosten van het totale 'Museumhaven Plus'- project. Zolang het pro ject nog niet is gerealiseerd, subsidieert de gemeente het tekort. De voormalige veerboot de 'Zuidvliet' wordt gerestaureerd, en ligt voor de scbeepsrestauratiewerf 113

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 115