van bovenaf zicht hebben op de restauratiewerkzaamheden aan (op dit moment) de hoogaars 'Vrouw Adriana'. De Stichting Museumhaven Zeeland heeft de mast op gekregen. Epiloog: 't Is stille waer as 't nie waoit' Alles is mogelijk, alles is onmogelijk, als je maar wilt. Wie aan de wieg van de Museumhaven heeft gestaan, alle wederwaardigheden heeft meegemaakt en alles nog eens heeft kunnen nalezen in het omvangrijke archief, ziet om in verwon dering.20 Voorzitter Huijbrecht maande het bestuur met de woorden: 'Nie trug- kieke mae voruutkieke'. Niettemin is het goed om, nu de Museumhaven al meer dan vijftien jaren bestaat, eens terug te blikken en stil te staan bij wat bereikt is. Maar ook om stil te staan bij de gemiste kansen, zoals de opwaardering van wat Zierikzee te bieden heeft aan culturele, educatieve en recreatieve voorzieningen. Zonder de hulp van de voormalige Gemeente Zierikzee was de Museumhaven niet van de grond gekomen. Zonder de hulp van de Stichting Renesse en van de Provincie Zeeland was er nu geen Stads- en Commerciewerf; zonder de hulp van de Stichting Renesse bestond de Museumhaven niet meer. Zierikzee heeft een rijke maritieme geschiedenis, met vele ups en downs. 'Zierikzee en het water. Wat is er allemaal niet over te vertellen? Hoeveel buien hebben de bewoners over hun muts zien gaan?'21 Welnu, enkele van die - over de muts van bestuur en vrijwilligers van de Museumhaven getrokken - buien zijn hierboven beschreven. Het verleden is altijd tegenwoordig, het is goed zich daarvan bewust te zijn en te blijven. Ondanks de soms hevige buien klaarde het steeds op. De Stichting Renesse, de Provincie Zeeland, de Euregio Scheldemond, het VSB Fonds, het Prins Bernhardfonds en enkele fondsen die anoniem willen blijven, bedrijven op en buiten Schouwen-Duiveland, particulieren en de Gemeente Schouwen-Duiveland hebben de Museumhaven steun geboden. Dat verdient ons aller erkentelijkheid. Laten we dat niet vergeten: erkentelijkheid is het geheugen van het hart. Noten 1 Tenzij uit de tekst anders volgt, wordt verstaan onder museumhaven: de Oude Haven te Zierikzee; Museumhaven: Stichting Museumhaven Zierikzee of Stichting Museumhaven Zeeland (de naam is in maart 2001 gewijzigd); stichting: Stichting Museumhaven Zierikzee of Stichting Museumhaven Zeeland; vereniging: Vereniging Vrienden van de Museumhaven Zierikzee of Vereniging van Vrijwilligers van de Museumhaven Zeeland. 2 Aan Scheepswerven in Zeeland van de hand van A.F. Franken (Uitgave De Koperen Tuin. 1996), ontleen ik het volgende: Reeds in de 15e eeuw zijn er scheepswerven in Zierikzee. Over werven is meer bekend vanaf de 19e eeuw. Omstreeks 1819 stichtte Jacob van Vliet aan de Scheepstimmerdijk een werf. In 1838 stichtte Cornelis Smit aan de Vissersdijk een werf, de Stadsscheepswerf of Commerciewerf (opge heven in 1890). In de periode 1840-1957 werden op beide werven 27 voornamelijk fregatten, bar ken en galjaskofschepen gebouwd. Adriaan van de Velde stichtte aan de Vissersdijk in 1891 een nieuwe reparatiewerf voor hoogaarzen en botters (opgeheven in 1929). Het laatste spoor daar van, een loodsje, is in 1972 afgebroken. In 1840 stichtte J. Strickaert aan de Scheepstimmerdijk 'De Groene Intentie'. Deze werf legde zich toe op de bouw van barken, brikken, fregatten, kofschepen en schoeners (opgeheven in 1870). Johan van Duivendijk stichtte in 1856 aan de Scheepstimmerdijk 'de kleine werf voor de bouw van hoogaarzen (opgeheven in 1898). Na het teruglopen van de koopvaardijhandel legden de werven zich meer toe op onderhoud en repara tie van kleinere schepen. Uiteindelijk verdrongen ijzeren schepen de houten schepen. 3 Het bestuur ontving een ongemotiveerde afwijzing op een tien maanden eerder ingediend bezwaarschrift. 118

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 120