4 Overigens ontving de stichting kort daarna een subsidiebeschikking 2005 tot het eerder bestre den lagere bedrag. Dat bleek een misverstand. 5 In september 1990 overlijdt penningmeester Ferdi Donker. Hij wordt opgevolgd door B. (Brand) Waaijenberg (directeur van de NMB te Zierikzee). 6 De vereniging richt haar ondersteunende activiteiten op het verkrijgen van een politiek draag vlak binnen het gemeentebestuur, de Vereniging Vrienden van de Museumhaven Zierikzee richt haar ondersteunende activiteiten op het verkrijgen van draagvlak bij de inwoners van Zierikzee, ledenwerving, inzameling van fondsen en werving van vrijwilligers. De leden van de vereniging kiezen naast Ria Geluk in het bestuur initiatiefnemer John van Dalsen en D. (Dirk) Sterkenburg te Zierikzee. Aanvankelijk was de vereniging ook vertegenwoordigd in het bestuur van de stich ting in de personen van J.A.B. (J°°p) den Boer en J.C. (Chris) Schoneman. Deze koppeling is losgelaten. Schoneman is inmiddels lid van het dagelijks bestuur van de stichting. Den Boer onderhoudt contacten met de provincie en regelt maritieme zaken. In 2004 wordt de vereniging omgevormd tot Vereniging van Vrijwilligers van de Museumhaven Zeeland, een platform voor alle direct betrokken vrijwilligers. De oorspronkelijke taak van de vereniging is ondergebracht bij de stichting. 7 Een schouwcommissie selecteert welke schepen in aanmerking komen voor een ligplaats, welke voor verwerving, conservering en restauratie. 8 Kort Verton, Buro voor ruimtelijke vormgeving te Zierikzee, neemt het initiatief voor een alter natief inrichtingsplan, dat een sterkere relatie legt met de omliggende stedenbouwkundige struc tuur en met het havenkwartier. Elementen daaruit zijn een entreegebied en een doorbraak van de kademuur bij het Kraanplein. Het bestuur brengt het alternatief plan in tijdens de besprekin gen met B&W, maar krijgt daarvoor de handen niet op elkaar. 9 Niet langer ondersteuningsfonds voor Zierikzeese zeerobben en hun nagelaten betrekkin gen naar de woorden van L.W. de Bree in Leer mij ze kennen de Zeeuwen. (Uitgave A.W. Sijthoff/Leiden 1970). 10 De 'Slavenkas' sponsort jaarlijks enkele vaartochten voor scholieren van basisscholen op Schouwen-Duiveland. 11 Het gemeentelijk Maritiem museum neemt dit initiatief niet in dank af wegens vermeende con currentie. 12 Schenking in de vorm van een lijfrente in natura. Lijfrenteschenkingen zijn onder voorwaarden bij de schenker aftrekbaar voor de inkomstenbelasting. 13 De belastingdienst heeft de stichting aangemerkt als een algemeen nut beogende instelling, waar door giften aan de stichting aftrekbaar zijn voor de inkomstenbelasting binnen bepaalde gren zen. Bovendien heeft belastingdienst aan de stichting de fiscale museumstatus toegekend, waar door volledige vrijstelling van schenkingsrecht en successierecht geldt (een aanmoediging voor ieder die de Museumhaven een goed hart toedraagt en daarvan materieel wil laten blijken!). Bij de schenkingen van de 'Mijn Genoegen', de 'Vabel', de 'Groene Welp', de 'Snoopy', de 'Gouwe' en de 'Zuidvliet' is dankbaar gebruik gemaakt van deze vrijstelling. 14 De Museumhaven heeft met de gemeente en met 'de Zuidhoek' een overeenkomst geslo ten, waarbij de Museumhaven zich bereid verklaart om werkzoekenden en langdurig werklo zen zonder vergoeding in de werf op te vangen en te begeleiden bij restauratiewerkzaamhe den, mits de gemeente de kosten van ingeschakelde werkzoekenden voor haar rekening neemt. Kennelijk kon de gemeente de kosten niet langer volledig doorbelasten bij het rijk. Tegen de afspraak was de gemeente niet meer bereid om facturen van 'de Zuidhoek' te vergoeden aan de Museumhaven. Bij gebreke aan financiële ruimte voor een onverplichte bijdrage aan de gemeen te moest de stichting afhaken. Inmiddels heeft wethouder G. Houtekamer de overeenkomst nieuw leven ingeblazen en stelt 'De Zuidhoek' werkzoekenden ter beschikking, zonder kosten voor de Museumhaven. 15 De naam 'Kraanplein' herinnert aan het maritieme verleden. In 1590 werd daar een kraan geplaatst voor het laden en lossen van zware goederen (bron: Scheepswerven in Zeeland). 16 Al in de beginfase van de Museumhaven zit initiatiefnemer Van Dalsen aan tafel met vertegen woordigers van de Schippersvereniging Houthaven Goes, de Vereniging van Aalvissers, parti culiere eigenaren van hoogaarzen, loodsen etc. in het kader van de Stichting Zeilvaart Zeeland. De Museumhaven neemt deel in de Samenwerking restauratieprojecten in de regio met de Stichting de Zeeuwse Schouw, de Oosterschelde Werf, de Stichting Tolerant vzw tot behoud van het varend erfgoed te Sint Job in 't Goor en de Stichting Behoud Hoogaars en heeft het initia tief genomen tot oprichting van een afzonderlijke Inkoop- en Adviesstichting. Aanmelding bij de Federatie van Oud-Nederlandse Vaartuigen stuit steeds op nieuwe bezwaren of eisen. Het Havenmuseum in Rotterdam komt te hulp en stelt zich beschikbaar als behoudsorganisatie, waar- 119

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 121