door een hinderpaal voor acceptatie wordt weggenomen. De 'Vabel' is eindelijk geregistreerd als varend monument. De andere schepen zullen nog volgen, zodra deze zijn geschouwd. De Stichting Cultureel Erfgoed is bereid de daaraan verbonden kosten te subsidiëren. 17 De houtloods wordt aangekocht door een nieuwe stichting met de fiscale monumentenstatus, waardoor geen overdrachtsbelasting verschuldigd is. Vervolgens gaat de nieuwe stichting het rijksmonument - met rijkssubsidie - restaureren en daarna het werfgedeelte met b.t.w. verhuren aan de Museumhaven voor een marktconforme huurprijs. De Museumhaven is b.t.w.-plichtig. De monumentenstichting geniet aftrek van voorbelasting. De monumentenstichting financiert aankoop en restauratie met een hypothecaire financiering bij de Stichting Renesse. De Stichting Renesse ondersteunt de Museumhaven gedurende vooralsnog een vijftal jaren, waardoor de stichting aan al haar verplichtingen kan voldoen. 18 Alles loopt, zij het niet altijd op rolletjes. Zo blijken dossiers te zijn zoekgeraakt bij de Vlaamse penvoerder van 'Neptunus' en mag nogmaals een volledig dossier worden ingediend bij de Euregio Scheldemond en de Provincie Zeeland ('Ende dispereert niet'). 19 Op initiatief van het college van B&W organiseert de stichting een vaartocht voor het college. Op het afgesproken tijdstip ligt de klipper gereed en wacht de bemanning vergeefs. Het bestuur van de stichting raakt ernstig in verlegenheid als blijkt dat het college van B&W geen tijd vindt voor een ontvangst door de havenwethouder van Rotterdam, op uitnodiging van het Havenmuseum. De stichting krijgt geen toestemming van de gemeente om zelf voor eigen rekening een verwij zingsbord of -bordje naar de museumhaven te plaatsen. Positieve ervaringen zijn de uitreiking van de Geluk-trofee en de toekenning van de Monumentenprijs 2002 aan Bram Versluis, die als vrijwilliger de museumhaven een bijzonder warm hart toedraagt. 20 Naar de titel van de autobiografie van Annie Romein-Verschoor: Omzien in verwondering. 21 M.P. de Bruin in Zeeland aan de waterkant (Aan de rede, Uitgave De Boer Maritiem, 1975) 120

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 122