ZÊÊUWSE MIDDAG Vó aole mensen op Schomven-Duveland JE KAN VÖ NIKS NAE BINNEÜ tenbjeenkomst in Opheffing van het isolement na de watersnoodramp van 1953 met daarbij de versnelde uitvoering van de Deltawerken en vervolgens economische groei en bestuurlijke herindeling hebben onder andere tot gevolg gehad dat de oriënta tie op de lokale samenleving, het eigen dorp bijvoorbeeld, steeds afgenomen is ten faveure van een meer op de regio georiënteerd zijn. Dit zou voor het dialect onder andere het gevolg kunnen hebben dat de dialecten van de verschillende dorpen neutraliseren tot een vorm van regiolect. Het ligt voor de hand dat de grote bevolkingsgroei op het eiland, die groten deels is veroorzaakt door import van oudere rustzoekers, het percentage dialect sprekers heeft doen dalen. Het wegtrekken van jongeren zal zeker ook bijdra gen tot het verminderen van het absolute aantal dialectsprekers. Het dialect zal als gevolg daarvan ook intern verzwakken, metaforisch aangeduid: wanneer je water bij de wijn voegt, ontstaat een zwakker alcoholisch mengsel. is t'r op Zaeterdag 8 november 1997 een in theater Mondragon in Zurrikzêëë 's middags om 14.30 ure Wat doe m'n dan? Kieke in luusterc nac *de dames Zeijler-de Vin in Zwnrt-Broodman 'kinderkoor "Jom Jom", hediriheerd dcu Marco van 't Hoff •dialectgroep "Knnt'ooi" ongdcr leiding van Henk Dlom D'r oor un nieuw boekje heprcscntcerd, dat éét: "Leuke diengen vó de mensen" Uitnodiging dialec- Mondragon te Zierikzee. (Coll. Zeeuws Documentatie centrum.) 125

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 127