Natuurgebied 'den Aanwas' over een opgevulde kreek - de latere Kerkstraat - het hoogstgelegen stuk grond in het dorp, aan de rand van de al genoemde Aanwas. Daar komt het beschei den kerkgebouw met toren en kerkhof, het 'religieuze' centrum van het dorp. Daar omheen een ring van kleine huisjes. Het ringdorp Oosterkerke in het Oosterland alias het Duivelandse Nieuwiand is een feit. Tussen de Sint Joostdijk en de Kerkstraat ligt de Markt, het 'economische' centrum. Aan de noordoostrand van de Markt loopt de Watergang, waarover een brug, de heule, met daarnaast de vismarkt, de wasplaats en het bleekveld. Een verdere uitbouw van het dorp om de kerkring blijkt onmogelijk, omdat er geen ruimte is. Aan de noordkant ervan ligt de Watergang, ten noordoosten de Saele, een moerassig stuk land, de vuilstort van het dorp. Ten oosten en ten zuiden den Aanwas, met, (veel later), 'het Heerenhof', de woning van de ambachtsheer of -vrouwe, alles hun eigen dom. Zuidwestelijk loopt de huidige Nieuwstraat die al in löOO 'Nieuwe Wech' heet. Omstreeks dat jaar is de grootste omvang van het oude dorp wel bereikt. Na de grote dorpsbrand van 1612 krimpt het huizenbestand zelfs weer wat. Ten noordwesten en noorden tenslotte liggen de Lange en de Korte Achterweg met de schuurtjes en tuinen van huizen aan wat later de Kerkstraat gaat heten. Eerst bouwt men voort op de Sint Joostdijk, op de hoge zuidzijde, waar later ook de 'schutskooi' komt, de tijdelijke opvang van loslopend vee. Dan de Markt, waaromheen de graanbeurs, de herberg met de gerechtskamer, de smid se en de wagenmakerij. Grotendeels al voor de bouw van de stenen kerk komt de Kerkstraat met de Korte en Lange Achterweg tot ontwikkeling. En het Groenendaal met de brouwerij, waarvan de 'brouwpitten' aan de Moolweg (nu de Molenweg) liggen, tegenover de land- of korenmolen, veel later ook Dorpsweg genoemd. De oudste meestoof, Jacob 't Hooft genaamd, staat ten 13

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 15