HET HUIS DE HAENE, MEELSTRAAT 1 TE ZIERIKZEE H. Uil en J.L.C. Weyts Inleiding In Zierikzee, tussen de Meelstraat en de Poststraat staat een opmerkelijk laat middeleeuws woonhuis. Het is opmerkelijk door zijn in deze stad uitzonderlijke hoogte en lengte, maar vooral ook door de bijzondere gevels aan beide straten. Die aan de Meelstraat spant daarbij de kroon. De in 2002 aan deze gevel uitge voerde restauratiewerken gaven aanleiding tot de navolgende beschouwing. De historische achtergrond Zierikzee dateert vermoedelijk uit de ÏO1^ eeuw en ontstond aan een kreek, die uitmondde in de Gouwe, het water dat Schouwen van Duiveland scheid de. De Gouwe vormde een van de belangrijkste verbindingen tussen Holland en Vlaanderen. De kreek vormde een natuurlijke haven voor de vissers, die zich hier vestigden. Ene Zierik moet een van de eerste lokale machtshebbers zijn geweest. Naar hem werd de kreek, die Ee heette, genoemd: Zierik's Ee, vervormd tot Zierikzee. De bebouwing concentreerde zich aanvankelijk in het gebied langs de zoeven genoemde kreek. De kreek werd afgedamd - de huidi ge Dam - waardoor een grote oppervlakte beschikbaar kwam voor de bouw van openbare gebouwen en huizen. Het eerste stadsrecht dateert uit het eerste kwart van de 13tle eeuw, de oudst bekende keur is van 1248. Mede dankzij de koopvaardij, de visserij, de lakennij verheid en de zoutindustrie groeide de stad in de middeleeuwen uit tot een van de belangrijkste steden van Holland en Zeeland. Die ontwikkeling was mede te danken aan de strategische positie van de stad.1 Direct achter de Dam en tussen de Meelstraat (oorspronkelijk Middelstraat) en de Poststraat (oorspronkelijk Poort-, later Potstraat), op en tegen de aldaar gelegen kreekrug, verrezen huizen waarvan het pand, thans aangeduid als Meelstraat 1, het grootste was. Het Tempelierenhuis Vanaf de achttiende eeuw eeuw staat het pand bekend als het Tempelierenhuis.2 Het is een intrigrerende naam, die verwijst naar de legende over het ombrengen van de Tempelieren in 1312. Maar zowel het een als het ander is aan de fantasie ontsproten. Wellicht is het pand de eerste vestigingsplaats van de Dominicanen of Predikheren geweest, die zich rond 1275 in Zierikzee vestigden. Zij verhuis den in 1286 naar een nieuwe behuizing. De overlevering vindt waarschijnlijk haar oorsprong in het feit dat de Dominicanen hun eerste pand in Zierikzee heb ben overgenomen van de orde der Eksterbroeders. Toen deze laatste orde al lang was vergeten, werd het gegeven ten onrechte gekoppeld aan het verbod van de Tempelieren. Daarenboven was de tweede vestiging van de Dominicanen gelegen aan de zuidzijde van de (Korte) Sint Janstraat. In de 18cle eeuw situeerde men die vestiging ten onrechte aan de noordzijde in plaats van de zuidzijde van die straat. Daardoor kwam men uit bij de andere zijde van het pand de Haene, dat aan de Poststraat schuin tegenover de noordelijk ingang van de Korte Sint Janstraat staat.3 27

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 29