Gelet op de omvang en uitvoering van het huis was het ongetwijfeld in het bezit van een vooraanstaand Zierikzeeënaar. De oudste geschiedenis is evenwel niet met zekerheid te achterhalen. Het vroegste gegeven dateert uit 1543. Het pand moet toen in het bezit zijn geweest van Jacob Danielsz. Hij was apotheker en overleed elders in de stad in 1569-"1 Het huis was inmiddels in het bezit geko men van de weduwe Maereken Cornelis Jansse van Berghe, hertrouwd met Aert Rogyersz. Zij gaf het pand, samen met twee huizen aan de Dam, in 1565 in onderpand voor het nakomen van de verplichtingen, die ze ten aanzien van haar kinderen op zich had genomen. In deze akte wordt ook voor het eerst de naam van het pand genoemd: den Haene, ontleend aan de twee hanen die in het met selwerk van de gevel aan de zijde van de Meelstraat zijn verwerkt.5 De twee van elkaar afgewende hanen boven het middelste venster. 1978 (foto: J.D.C. Berrevoets; Coll. Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Zierikzee). Het pand was waarschijnlijk toen reeds in tweeën gesplitst omdat in de akte uitsluitend de 'Middelstraete' (Meelstraat) als belending wordt genoemd. De omvang van het pand was voor deze splitsing geen belemmering. Die leverde immers nog steeds twee grote huizen op. In de zeventiende eeuw werd het ook in tweeën bewoond om in de achttiende eeuw weer te worden verenigd. In 1622 wordt als eigenaar Rochus Danielsse vermeld. Hij was getrouwd met Janneken Boenaerd. In het midden van de zeventiende eeuw was het huis eigendom van Anthony Smulders, organist van de Grote of Sint Lievensmonsterkerk. Smulders was daarnaast herbergier en noemde zijn herberg de Toelast.6 In 1764 kwam het pand in handen van de loodgieter Abraham de Vos. Hij heeft ervoor gezorgd dat het ten oosten ervan gelegen huis aan de zijde van de Poststraat gedeeltelijk bij het pand werd getrokken. Aanvankelijk was dit als pak huis in gebruik. De stadsraad van Zierikzee gaf in 1797 toestemming in dit erbij getrokken gedeelte een smederij te vestigen.7 Abraham de Vos verkocht het pand in 1811 aan de koperslager Johannes Jacobus Wansink. Vier generaties Wansink woonden hier. De laatste was J.B. Wansink. Hij had hier zijn loodgieters- en elektriciteitszaak. Aan de zijde van de Poststraat waren de winkel en de werkplaats gesitueerd. Achter de winkel, aan de zijde 28

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 30