1954 aangebrachte betonnen funderingsplaat onder de stoep de lagen daar com pleet verstoord zijn. Onderzoek op de oostelijke erfscheiding heeft aan het licht gebracht, dat een oudste teruggevonden straatpeil circa 90 centimeter of mogelijk zelfs 120 centimeter onder het huidige gelegen heeft. Of dat peil behoort bij de bouwtijd van de voorgevel kon niet worden vastgesteld, doch wel dat het nog bestond in de 17de eeuw. Een jonger straatprofiel lag circa 30 centimeter onder het huidige. Duidelijk is wel geworden, dat cle gevel bij de bouw dus een nog rijziger en monumentaler beeld gegeven heeft dan thans. Beschrijving Het huis bestaat uit een voor- en achterhuis. Het voorhuis is vier traveeën van moer- en kinderbalken diep en telt een kelder, drie bouwlagen en een zolder. Het achterhuis is drie traveeën diep en telt vier bouwlagen en een zolder. De kelder in het voorhuis had, wellicht tot 1974, een enkelvoudige balkenzolde- ring, waarvan het niveau aansloot op de huidige voordeurdorpel. In 1974 is het nu nog grotendeels bestaande kelderclek van troggewelven op betonnen balkjes aangebracht. Wellicht ook in die periode zijn alle eiken balklagen en de bekap ping in het voorhuis vernieuwd, evenals wellicht de twee vercliepings- en zol derbalklagen in het achterhuis. Qua positionering en houtafmetingen lijkt alles, met uitzondering het kelderdek, in overeenstemming met de opmeting uit 1954. Wellicht is dit ook toepasselijk voor de detaillering. De kap van het achterhuis is grotendeels vernieuwd bij de restauratie van de gevel in de Poststraat in 1978/79- Beide bouwlichamen hadden, ook al in 1954, op de twee bovenste verdiepin gen een houtskelet met muurstijlen en korbelen De vierde travee in het voor huis heeft een ongebruikelijke diepte van 3 meter, die wellicht verband houdt met een oorspronkelijke trappositie in dit vak. In 1954 stond er tegen de bouw- muur tussen voor- en achterhuis in deze travee nog een houten spiltrap vanaf de begane grondvloer van het voorhuis tot op de zolder. De voormelde bouwmuur eindigt ter hoogte van de tweede verdiepingsvloer. Erboven stond/staat een hou ten scheidingswand, die op de zolders ontbreekt. Stookplaatsen lijken vanouds tegen de oostgevel gelegen te zijn. De vergaande vernieuwing van het houtwerk geeft onvoldoende aangrijpingspunten voor een datering van het huis. De archi tectuur van de voorgevel maakt een datering omstreeks 1450 aannemelijk, mede ook in relatie tot de vormgeving van de weliswaar bij vorige restauraties vrijwel geheel vernieuwde houtconstructies. Een duidelijke vormverwantschap is aanwe zig met het huis "de Cluijse", Oude Koornmarkt 26 te Antwerpen, dat dateert uit het midden van de 15^e eeuw'l De opzet heeft ook overeeenkomsten met een topgevel van het Gruuthuse te Brugge, die dateert van omstreeks 1425 Ook de achtergevel, hoewel ingrijpend gewijzigd en vernieuwd maakt een datering in die tijdspanne reëel. Ook daar lijkt een vormverwantschap met Brugse gevels te bestaan. In het nabij gelegen Bergen op Zoom is gebleken, dat kort na het mid den van de 15de eeuw de toepassing van het houtskelet gestopt is. In Zierikzee zal dat wel niet veel anders geweest zijn. De voorgevel aan de Meelstraat lijkt vrijwel geheel uit de oorspronkelijke bouw periode te dateren. Op kelder-, begane grond- en verdiepingsniveau is hij geheel in Zuid-Nederlandse Gobertanger- en Ledesteen opgetrokken. Erboven zijn grote rode bakstenen met Gobertanger paramentwerk toegepast. Op kelderniveau is in het midden een toegang met afgeschuinde neggingkanten aanwezig. Aan de bovenzijde eindigt die onbestemd en gaat daarna, versprongen, over in een rech- 33

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 35