Fotogrammatische opname van de gevel doorBAAC in 2001. afgewerkt, waardoor plaatselijk nog stekeinden doorsteken om het geheel later te completeren. De toegangstrap naar de voordeur is toen vervangen door een betonnen bordes met trap langs de gevel. Ter plaatse van een (jongere) kelderval onder het oostelijke venster werd het natuursteenwerk zorgvuldig bijgemetseld, doch aan de bovenzijde nooit afgewerkt. Restauratie Gelet op het bijzondere karakter van de gevel en de tot aan de jongste restau ratie nooit uitgevoerde integrale restauratie of reconstructie is gekozen voor een conserverende aanpak. Waar enigszins mogelijk zijn de oude bouwdelen in situ gebleven. Per steen is bepaald of behoud, herstel of vernieuwing wenselijk was. Wel zijn natuurlijk de bouwvallige gedeelten hersteld, alsmede de vervormings- scheuren. De ingrijpende wijzigingen zijn onderstaand beschreven, van boven naar beneden. Van de geveltrappen zijn er twee vernieuwd. Van de tracering zijn alleen de compleet vergane stenen vervangen, maar dan wel in de oorspronkelij ke profilering. Op de tweede verdieping is het kruiskozijn compleet vernieuwd, waarbij ook het omringende metselwerk deels vernieuwd is. In de dubbele spits bogen boven de eerste verdiepingsvensters zijn ontbrekende gedeelten aange vuld. De onderdorpels van deze vensters zijn met een druiprand verzwaard om het onderliggende metselwerk beter te beschermen. Boven de vensters van de begane grond zijn de sierankers zo goed mogelijk gereconstrueerd. In de nis boven het linkervenster zijn de leliën, die verdwenen waren, in hoofdvorm gere construeerd. In de nis boven het middenvenster zijn ter plaatse van de oorspron kelijke glaspanelen nu twee kijkgaten met een vulling van bladlood aangebracht. De oude vensteropeningen zijn daarmee gemakkelijker afleesbaar geworden. 37

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 39