nen buitenbordes met trap, waarin de ondereinden van het houten voordeurko zijn ingestort waren, is daartoe verwijderd. Het aansluitende vloergedeelte in het portaal is eveneens verlaagd. Om het oorspronkelijke natuurstenen onderge deelte zichtbaar te laten is de stoep geheel verdiept uitgevoerd. De hardstenen treden die naar de voordeur leiden, zijn op een transparant stalen frame gelegd. Vanaf het stoepniveau is er een nieuwe keldertrap naar de kelderingang gelegd. Hoewel de kelderdeur oorspronkelijk naar binnen gedraaid heeft, draait die nu naar buiten. Een zware balk van het betonskelet maakte het naar binnen draaien niet mogelijk. Het huidige gebruik van de kelder en de complicatie van de ver storing van een betonconstructie met onbekende wapening rechtvaardigde ook niet tot sloop van de balk over te gaan. De keldertoegang en de nieuwe trap naar de voordeur, fotoJ.L.C. Weyts. Het metselwerk van de gevel is voorzichtig gereinigd met water onder lage druk, waarbij de verweringspatina intact gebleven is. Het grotendeels nog oorspronke lijk voegwerk is, waar mogelijk, intact gelaten. Al bij al heeft de uitvoering ertoe geleid, dat de technische gebreken hersteld zijn, doch het doorleefde karakter van de gevel in stand gebleven is. Voor de aanschouwer blijft het bekijken van deze gevel tot in detail interessant. Samenvatting In de handelsstad Zierikzee werd in de 15de eeuw het huis "de Haene" gebouwd, later ten onrechte bekend als "het Tempelierenhuis". Het pand bleef lang in par ticuliere handen, in de tweede helft van de 18de eeuw van een loodgieter, later van een koperslager. De nu nog aanwezige en in gebruik zijnde tweedeling van het pand bestaat al lang. Ernstig verval leidde met veel problemen stapsgewijs tot herstel. De gemeente Zierikzee, nu Schouwen-Duiveland, heeft eerst als over heid en later als eigenaar een actieve rol gespeeld om dit te bewerkstelligen. De laatste fase was de recent gereed gekomen restauratie van de voorgevel. 39

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 41