heid duizend keer zo groot. Deze schaal en de exacte ligging van de straten en de stadsvronen maken het geheel tot een technische kaart, een goed hulpmiddel voor de thesauriers. Deze mannen vormden een college van het stadsbestuur, dat zich behalve met de financiën ook bezighield met openbare werken. Onder hen stond de 'stadsfabriek' die de dagelijkse leiding had over de stadswerken. In een bewaard gebleven index op de resoluties van thesauriers staat bij 16 april 1679: 'een plattegrond van de stad en stadsvronen door den fabrijk te maken'. Dit kan erop wijzen dat de fabriek de opdracht kreeg een geheel nieuwe kaart te (laten) vervaardigen. Het is ook mogelijk dat een bestaande kaart met de stads vronen werd gekopieerd. Tenslotte is wellicht op een oudere kaart het stelsel van stadsvronen aangegeven. We beginnen met de laatste veronderstelling. De voor ons zeer bekende kaart door Jacob van Deventer uit het midden van de l6de eeuw was in 1679 in Zierikzee onbekend, want die bevond zich in de geheime koninklijke archie ven in Madrid. Het is verder niet waarschijnlijk clat de 'fabriek' beschikte over de handschrift-kaart van Zierikzee door Zacharias Roman uit ca. 1660, want die is om onbekende reden nooit gegraveerd en gedrukt. Sinds het midden van de 17de eeuw had men wel de beschikking over een gedrukte kaart gemaakt door Josua van den Eijnde in 1646 en opgenomen in de atlas Blaeu uit 1649. Deze kaart is fraai, maar op details niet zeer nauwkeu rig. Zo staat de verspringing van het Jannewekken naar de Sint Anthoniesdam er niet op. Ook is de wisselende straatbreedte in het Beddeweeg en de Wevershoek niet correct afgebeeld. Deze kaart kan ons inziens niet als ondergrond hebben gediend om de stadsvronen aan te geven. Is de 'riolenkaart' dan wellicht gekopieerd naar een oudere kaart met de stadsvronen? In het laatste kwart van de 17de eeuw was dat, in opdracht van het waterschap Schouwen, immers ook gebeurd met twee andere kaarten: de Hofferuskaart uit 1540 en de Verburchtkaart die in 1673 aan de stad Zierikzee was gelegateerd. Deze kopieën op linnen werden gemaakt door Arnoldus van Anthonissen die sinds 1664 in Zierikzee woonde2. Toch lijkt het niet waarschijnlijk dat hij de kaart met de stadsvronen maakte. Vergeleken met de genoemde kopieën van de kaarten en het schilderij met een gezicht op Nijmegen door Van Anthonissen zijn de gebouwen op onze kaart nogal primitief afgebeeld. Ook is het handschrift op de door hem gekopieerde waterschapskaarten veel regelmatiger dan op de kaart met de stadsvronen. Helaas zijn de resoluties en de rekeningen van het jaar 1679 niet meer volledig aanwezig. We kunnen dus niet nagaan of de maker van de kaart met de stads vronen hierin vermeld wordt. De eerder genoemde vermelding van de kaart in de index op de resoluties uit 1679 houden we als datering aan. De enkele ver gissingen bij de namen van straten kunnen wijzen op een landmeter van buiten Zierikzee. Dat inderdaad een actueel beeld van de stad is gegeven, blijkt uit het feit dat de in 1672 afgebroken Waterpoort niet staat afgebeeld. De kaart van Zierikzee uit 1679 werd in de 18de eeuw gebruikt door D.W.C. en Anth. Hattinga voor hun 'Grondtekening van Zierikzee' uit 1751. Op deze kaart staan ook de stadsvronen ingetekend. In de legenda staat na een lijst van 102 namen van straten en gebouwen: 'NB. De Riolen sijn gemarkeert met roode stippen'. Van deze laatste kaart is in de 19de eeuw nog een zwart-wit kopie gete kend die op enkele plaatsen afwijkt van de kaart uit 175D. 43

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 45