de Mosselboomgaard en de Gasthuisboomgaard moesten vaak worden geruimd. Er spoelde vanuit deze open agrarische ruimten binnen de stad kennelijk veel grond in de afvoersloten. ZIERIKZEE, JANNEWEKKEN Jcmnewekken op een prentbriefkaart omstreeks 1910. Aan beide zijden van de straat ligt dan nog een open stadsvroon. CollGemeentearchief Schouwen-Duiveland) Het schoonhouden van de stadsvronen had zeker een hygiënische functie. Het verhinderen van een vrije uitwatering wordt in 1724 en 1749 zelfs als gevaar lijk aangemerkt 'in tijden van besmettelijke siekte (die God Almagtig verhoeden wil)'. De vervuiling werd in 1756 'inconvenient', dus bezwaarlijk voor de burgers genoemd, 'en wel het meest onder de geringste en armste', die kennelijk in de buurt van de stadsvronen hun huisjes hadden. Om de overlast te verminderen werden na de Middeleeuwen veel stadsvronen van boven gesloten. Voor 1639 kwamen we dat tegen voor het riool aan het Kerkhof Noordzijde dat het kerkhof moest ontlasten 'van zijn winterwater'. De overwelving was hier 'zoo breed en hoog van steen, dat een man bugens daar in zal konnen gaan'. In de loop der tijd werden ook wel huizen boven de over welfde vronen gebouwd. Bij het Stadhuis was dat eveneens het geval. Onder de Vleeshal werd de stadsvroon in 1766 schoongemaakt en werd 'een nieuw steen verwelf daarover gemaakt'. Besluit In het bovenstaande werd de geschiedenis van de stadsvronen van Zierikzee tot omstreeks 1800 gevolgd. Het oude systeem van de afvoer van regen- en afvalwa ter functioneerde ook in de 19de eeuw. In de 'oorspronkelijke aanwijzende tafel' bij de kadastrale kaart van Zierikzee uit 1832 zijn de stadsvronen, voorzover nog open, aangegeven en met 'watering' aangeduid. Op de kadastrale kaart is geen 51

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 53