'Ter verhooging van den openbaren luister en andere genoeglijke eindens' 175 jaar Kunst en Eer in krantenberichten door drs. a.c.J. Hagesteijn Inleiding 'Feestje inblazen', kopte de Zierikzeesche Nieuwsbode van maandag 27 oktober 1975 boven een foto met onderschrift. Op de foto doet directeur M. Doeleman van de bakkerijgrondstoffenfabriek Zeelandia verwoede pogingen om geluid uit een bariton te krijgen. Drie dagen eerder hebben de lezers van de krant al kun nen lezen, dat 'blaaswerk aparte eisen stelt'. Met andere woorden: Doeleman bracht er niet veel van terecht op die bariton. Het feestje waar het om gaat is de viering van het 75-jarig bestaan van Zeelandia op vrijdag 24 oktober. Ter gelegenheid van dit jubileum schonk het bedrijf een concertpauk aan de Koninklijke Harmonie Kunst en Eer uit Zierikzee. En die gift werd muzikaal in ontvangst genomen bij de fabriek aan de Fonteine. Daar ook kreeg Doeleman de bariton als tegenprestatie overhandigd. 't Was op deze dag in 1975, dat ik voor de eerste keer met 'de muziek' de straat op mocht. Want zo heet dat, je zit niet op Kunst en Eer, maar op 'de muziek'. En omdat het voor mij de eerste keer was, mocht ik de bariton geven aan de direc teur van het bedrijf. En natuurlijk deed de Zierikzeesche Nieuwsbode verslag van het feest. Kunst en Eer, Zeelandia, Zierikzeesche Nieuwsbode. Alle drie hebben ze een speciale band met Zierikzee en in meer of mindere mate met elkaar. Maar de Zierikzeesche Nieuwsbode bestaat niet meer. Op 30 april 1998 verscheen het laatste nummer en daarmee was Zierikzee zijn eigen krant kwijt. En Kunst en Eer - en alle andere verenigingen en instellingen - de zo vertrouwde spreekbuis. Want in al die jaren is in de krant verslag gedaan van het wel en wee van de muziekvereniging, die dit jaar het 175-jarige bestaan viert. En het is aan de hand van vooral die verslagen, dat in dit artikel een beeld wordt geschetst van die 175 jaar Kunst en Eer. Dat dit beeld niet volledig is, spreekt voor zich. Daarvoor is uitvoerig bronnen onderzoek nodig. Dat is meer iets voor het volgende jubileum in het jaar 2030. Laat dit artikel daarvoor de opmaat zijn. Voor het vaderland De oorsprong van de harmonieorkesten lag in de militaire muziekkorpsen en de paramilitaire schutterijen. In Nederland ontstonden deze orkesten in de zestien de eeuw; gelijktijdig met het begin van de Tachtigjarige Oorlog. Tijdens oorlogen moesten deze korpsen de verschillende legeronderdelen aansporen tot grote hel denmoed. Bij vrede dienden de muzikanten ter meerdere eer en glorie van hun werkgever. Ook tegenwoordig nog is een militair orkest vaak het visitekaartje bij veel officiële gelegenheden. Zo kan er in Vlissingen bij de Scheldewerf geen schip van de Koninklijke Marine worden gedoopt of de marinierskapel is daarbij aanwezig. Ook Zierikzee heeft een schutterij gekend. Maar in 1799 werden alle schutters- 53

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 2005 | | pagina 55